To naprawdę działa! Pilates – cudowna broń do walki z wysokim poziomem cukru we krwi

Dr med. Rainer  Limpinsel

Dr med. Rainer Limpinsel

15.02.2018 r.
To naprawdę działa! Pilates – cudowna broń do walki z wysokim poziomem cukru we krwi

Trenując pilates ćwiczymy przede wszystkim mięśnie głębokie, które leżą bezpośrednio przy kręgosłupie i stawach. Ciało staje się silniejsze i elastyczniejsze. Im silniejszy organizm, tym więcej kalorii zużywamy podczas samego spoczynku. W dłuższej perspektywie czasu następuje utrata masy ciała. Każdy gram mniej skutkuje z kolei lepszym poziomem cukru we krwi, co jest naukowo udowodnione. Pilates więc jest jako kompleksowy trening ciała szczególnie korzystny dla diabetyków.

3 filary treningu Pilates

Jeśli trenujemy metodą pilates, wykonujemy ćwiczenia siłowe i rozciągające, a jednocześnie ćwiczymy świadome oddychanie. To trzy pozytywne czynniki na raz. Dbamy o zdrową i prawidłową sylwetkę.

Porada lekarska Jeśli jesteśmy początkujący lepiej jest zapisać się na kurs, aby obniżyć i tak już niewielkie ryzyko urazów. Wiele ośrodków zdrowia, klubów fitness i specjalnych szkół oferuje kursy pilatesu.

Dobrze wiedzieć

Pilates wymyślił w 1920 roku urodzony w Mönchengladbach Joseph Hubert Pilates. Co do zasady, trening został stworzony dla mężczyzn. Tylko przypadek sprawił, że tak wiele kobiet się nim zainteresowało. Pierwsze studio pilatesu powstało bowiem w Nowym Jorku w szkole baletowej. Pilates nie jest nazwą zastrzeżoną, dlatego dzisiaj istnieje wiele różnych metod i instytucji oferujących taki trening.

Pilates jest prosty

Każde ćwiczenie należy wykonać sześć razy (ewentualnie po sześć razy na każdą stronę). Należy również ćwiczyć powoli i koniecznie zwracać uwagę na to, co się robi. Bądź świadomym procesu oddychania. Trenuj w spokojnym otoczeniu, w wygodnym ubraniu.

Uwaga Nie wolno trenować po spożyciu alkoholu lub przyjęciu środków przeciwbólowych. Nie powinno się jeść na 90 minut przed treningiem. I nie wolno przesadzać z obciążeniem!
5 najlepszych ćwiczeni Pilatesa na początek
  1. Rolowanie miednicy

To ćwiczenie mobilizuje organizm. Jest bardzo dobre dla ludzi, którzy dużo siedzą.

Połóż się na plecach, nogi zgięte w kolanach.

Powoli podnoś swoją miednicę. Kręg za kręgiem.

Po wyćwiczeniu kręgosłup i uda będą znajdowały się w powietrzu w jednej linii. Nie należy się zbyt obciążać. Ćwiczenia mają sprawiać przyjemność.

  1. Feniks (aktywacja bioder)

To ćwiczenie pobudza biodra i doskonale nadaje się do ćwiczenia stabilnej pozycji.

Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami w kolanach. Podnieś nogę i złap ją obiema rękami pod kolanem. Następnie zmień nogę.

  1. Ramiona

To ćwiczenie rozluźnia napięcia i służy dodatkowo rozładowaniu stresu. Ponadto rozluźnia mięśnie karku i ramiona, uruchamiając staw barkowy.

Stań prosto w swobodnej pozycji, wyciągnij ręce do góry. Załóż ręce za głowę i w tej pozycji podnoś barki do góry.

  1. Rozluźnienie pleców

To ćwiczenie zapewnia gibkość talii i natychmiastowe odprężenie. Aktywuje skośne mięśnie brzucha i mięsień prostownik grzbietu (joga nazywa to ćwiczenie „krokodylem”).

Połóż się płasko na plecach, rozłóż ręce na boki i podkurcz nogi w kolanach. Obróć głowę w jedną stronę, a obydwa kolana w drugą. Następnie zmień stronę i ponownie wykonaj przejście.

  1. Bez obciążenia

To ćwiczenie rozluźnia ramiona i plecy.

Stań prosto. Powoli schyl się do przodu zginając cały kręgosłup począwszy od głowy. Należy schylić się tak głęboko, na ile potrafimy to zrobić bez trudu.

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel