Taśma thera-band odpowiednia dla diabetyków

Taśma thera-band stała się ogólnym pojęciem obejmującym wszelkie taśmy gimnastyczne. Ja również takie mam – aż 4, o różnej elastyczności – i wszystkie uwielbiam. Ćwiczenie na nich zastępuje mi wizytę na siłowni. Cenię je przede wszystkim za łatwość transportu, dzięki czemu mogę ćwiczyć również na wyjazdach. A im większa jest moja masa mięśniowa, tym lepszy jest poziom cukru w mojej krwi. Zachęcam do wypróbowania i wierzę, że ci się uda.

Taśma thera-band odpowiednia dla diabetyków

Wcześniej uważano taśmy thera-band (tak nazywa się również firma, która je produkuje) za coś staromodnego, coś, co jest mało „cool”. Na szczęście czasy te już minęły. Dzisiaj ćwiczą z nimi nawet najlepsi sportowcy wyczynowi. Dlatego też można kupić takie taśmy o bardzo niskiej elastyczności (o wysokim oporze). Taki zakup jednak ci odradzam. Osoby początkujące zachęcam do zaopatrzenia się w taśmę najbardziej elastyczną, a także zachęcam do częstszego powtarzania ćwiczeń.

Zwróć uwagę na kolor

Taśmy te występują w różnych kolorach, które oznaczają właśnie ich elastyczność i opór. Niestety nie istnieje żaden schemat, według którego wszyscy producenci jednakowo oznaczaliby swoje taśmy. Należy więc przestrzegać klasyfikacji stosowanej przez firmę, której produkt zamierzasz kupić. Początkowo zaopatrz się w taśmy z trzech najłatwiejszych kategorii.

Lecznicze działanie taśmy thera-band

- Twoja siła rośnie w sposób stały. Taśmy te produkowane są z lateksu. Dlatego też inaczej ćwiczy się z nimi niż z hantlami – hantle bowiem zawsze ważą tyle samo. Z tego powodu taśma thera-band jest lepszym urządzeniem treningowym.

- Pracujesz swobodnie i wykonujesz naturalne ruchy. Dzięki temu możesz poruszyć nawet głęboko leżące mięśnie.

- W ten sposób ćwiczysz również swoją koordynację, równowagę i elastyczność swojego ciała.

- Poprawiasz swoje ukrwienie i napinasz powięzi.

- Z upływem czasu twoja kondycja poprawia się, a postawa staje bardziej wyprostowana.

- Na dłuższą metę w wyniku takich ćwiczeń obniża się również ciśnienie twojej krwi.

Zmieniaj obciążanie

Ćwicząc z tymi trzema taśmami, możesz obciążać swoje ciało na 7 różnych sposobów. Możesz taśmy bowiem używać pojedynczo lub w sposób łączony. Twoje mięśnie cechują się różną siłą. Przy każdym ćwiczeniu każdorazowo na nowo dopasowuj odpowiednie obciążenie.

Dobrze wiedzieć Jeżeli nieco mocniej napniesz taśmę thera-band, zwiększysz również obciążenie swoich mięśni. Ćwiczysz wówczas jak z mniej elastyczną taśmą.

Alergie są rzadkością

Taśmy thera-band wykonane są z naturalnego lateksu. Materiał ten pozwala na uzyskanie odpowiedniego oporu i zawsze powraca do swojej wyjściowej długości. Jeżeli masz alergię na lateks, kup taśmę, która nie będzie go zawierała.

Ważna jest kontrola

- Taśmy takie są dosyć długie. Na pewno zauważysz, gdy zacznie się nadmiernie rozciągać się z racji długotrwałego użytkowania. Większym problem są tutaj drobne pęknięcia. Często powodują je biżuteria i zbyt długie paznokcie. Należy pamiętać o tym podczas treningu.

- Od czasu do czasu zafunduj swoim taśmom kąpiel w talku. To przedłuży ich żywotność, przyjemnie się również chwyta za taką taśmę.

Moja porada lekarska

Moja porada lekarska

Kup oryginalną taśmę thera-band, wyprodukowaną przez firmę o tej właśnie nazwie. Jej cena to około 30 zł, w Internecie zazwyczaj można kupić je taniej.

Ostrożnie z podróbkami: ostatnio kupiłem taką taśmę w dyskoncie i niestety nie byłem zadowolony. Jej jakość była wprawdzie w porządku, ale niestety była zdecydowanie zbyt krótka. Mogłem ją wykorzystać tylko przy połowie moich ćwiczeń.

4 najlepsze ćwiczenia dla początkujących

Nie chwytaj taśmy samymi palcami. W czasie ćwiczenia należy okręcić końcówki taśmy dookoła dłoni lub nadgarstków. Chroni to zarówno lateks, jak i twój aparat ruchu. Dostosowuj obciążenie w taki sposób, aby być w stanie wykonać 20 powtórzeń każdego ćwiczenia. Nie przejmuj się, jeżeli 3 ostatnie powtórzenia przychodzą ci z większym trudem. Jeśli tak jest, to oznacza, że natężenie twoich ćwiczeń jest właściwe.

Ćwiczenie 1

Stań na taśmie. Ciągnij obie ręce równocześnie do góry. To ćwiczenie może przyjść ci z większym trudem.

Ćwiczenie 2

Podobnie jak w ćwiczeniu poprzednim, stoisz z stopami na taśmie. Należy jednak chwycić taśmę o wiele bliżej środka i bardziej ją napiąć. W tym celu należy nieco ugiąć kolana. Następnie wstawaj, pokonując opór, do całkowicie wyprostowanej pozycji. Twoje ręce są wciąż skierowane w dół. Do tego ćwiczenia wybierz taśmę o wysokim oporze.

Ćwiczenie 3

Stań na taśmie, która przyjmuje kształt litery „X”. Unieś ręce ponad głowę, tak wysoko, na ile tylko jesteś w stanie. Należy wybrać tutaj do tego ćwiczenia najbardziej elastyczną taśmę i nie naciągać jej dodatkowo.

Ćwiczenie 4

Stań na taśmie i poprowadź ją do góry za swoimi plecami. Następnie wyprostuj ręce. To dobre ćwiczenie na twój triceps. Do tego ćwiczenia wybierz taśmę o najmniejszym oporze.

Więcej Artykułów