WSZYSTKO O WZMACNIACZACH INKRETYNOWYCH
DPP-4 to tabletki od niedawna obecne na rynku. Nazywane są również inhibitorami DDP-4, gliptynami, wzmacniaczami inkretynowymi czy inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4. Stanowią własną klasę leków przeciwcukrzycowych. Najbardziej znana substancja czynna to sitagliptyna. Ponadto istnieją także wildagliptyna, saksagliptyna i alogliptyna. W Polsce dostępne są sitagliptyna, wildagliptyna i saksagliptyna. Ich dużą zaletą jest niewywoływanie hipoglikemii. Na pewno wielu z moich czytelników dobrze by się czuło, stosując je.
Genialny mechanizm działania
System regulacji mechanizmu „insulina-glukagon-poziom cukru we krwi” jest dosyć skomplikowany. Gdy spożywasz węglowodany, twoje jelito wydziela hormon GLP-1 (glucagon-like peptid 1). Pobudza on komórki beta w trzustce. Produkują one wówczas więcej insuliny. Poziom cukru we krwi spada. Enzym dipeptydydylopeptydaza 4 rozkłada hormon GLP-1. I to właśnie tutaj zastosowanie znajdują nowe tabletki. Hamują one działanie dipeptydydylopeptydazy 4. A mniej dipeptydydylopeptydazy 4 to więcej GLP-1, co skutkuje większym wydzielaniem insuliny i niższym poziomem cukru we krwi.
Brak hipoglikemii
Enzym dipeptydydylopeptydaza 4 i hormon GLP-1 pojawiają się dopiero po spożyciu pokarmu. Bez jedzenia tabletki DPP4 nie mogą działać. Dlatego pacjent nie popada w hipoglikemię. To bardzo cenna właściwość, która właśnie odróżnia je od przestarzałych pochodnych sulfonylomocznika.
A co na to polityka
Jeszcze kilka lat temu tabletki te znajdowały się na politycznej liście „do odstrzału”. Oficjalnie preparat nie działał wystarczająco. Wielu lekarzy domowych i diabetologów potrząsało głową. Pewien zaprzyjaźniony diabetolog stwierdził, że dzięki tym tabletkom udało mu się uwolnić każdego pacjenta od konieczności przyjmowania insuliny. Obecnie przyszłość tych leków jest bezpieczna.
Preparaty monowalentne i łączone
DPP4 mogą być przyjmowane jako jedyny lek przeciwcukrzycowy. Wchodzi również możliwość łączenia go z metforminą. W zależności od twojej indywidualnej sytuacji, tabletki te obniżą twój poziom hemoglobiny glikowanej o 0,8–1,5%. To dużo, ale tyle można również osiągnąć dzięki zmianie nawyków żywieniowych lub przyjmowaniu insuliny. Ja wybrałem naturalną drogę i zmieniłem nawyki żywieniowe. Obniżyłem w ten sposób moją hemoglobinę glikowaną o 8,2%.
Uwaga Podawanie tych tabletek przy cukrzycy typu 1 albo kwasicy ketonowej nie ma sensu.
Niewiele skutków ubocznych
- Pozytywnym działaniem ubocznym jest niewielka utrata pacjenta na wadze. Przyjmując pochodne sulfonylomocznika, pacjenci natomiast nieco tyją.
- DPP4 wzmacniają działanie tabletki nasercowej – digoksyny.
- Czasami może pojawić się uczucie zatkanego nosa.
- Okazyjnie mogą wystąpić dolegliwości ze strony stawów.
- Czasami pojawia się wysypka.
- Tłuste jedzenie nie ma wpływu na dawkę.
- Przyjmujesz je niezależnie od posiłków.