Dlaczego ziemniaków nie należy traktować jako porcji warzyw

dr Ulrich  Fricke

dr Ulrich Fricke

15.04.2018 r.
Dlaczego ziemniaków nie należy traktować jako porcji warzyw

Czy ziemniaki to warzywo? Oczywiście, że nie – odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie na łamach magazynu Diabetes Care w styczniu 2016. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące odżywiania 199 181 początkowo zdrowych mężczyzn i kobiet. Po około 20 latach sprawdzili, ilu z tych uczestników zachorowało na cukrzycę.

Analiza wykazała, że probanci, którzy każdego tygodnia spożywali co najmniej 7 porcji dań z ziemniaków, wykazywali o 33% podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę od tych, którzy spożywali ziemniaki maksymalnie 1 raz w tygodniu. Wyniki dotyczyły zarówno smażonych, jak i gotowanych ziemniaków.

Ziemniaki zawierają znaczne ilości węglowodanów (pod postacią skrobi), ale bardzo niewiele błonnika, witamin, minerałów i wtórnych substancji roślinnych. Podczas ich spożycia poziom cukru szybko wzrasta, podobnie jak przy spożyciu niezdrowych produktów z białej mąki.

Co możesz zrobić: W miarę możliwości zastępuj porcje ziemniaków warzywami lub produktami pełnoziarnistymi – a więc purée z grochu zamiast tłuczonych ziemniaków, zapiekanka orkiszowa zamiast ziemniaczanej, a ryż pełnoziarnisty zamiast gotowanych ziemniaków.

Słowa kluczowe:
cukrzycawarzywaziemniaki

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel