Cukrzyku, 5 porad, dzięki którym unikniesz bólu pleców po pracy w ogrodzie

Cukrzyku, 5 porad, dzięki którym unikniesz bólu pleców po pracy w ogrodzie

Dr med. Rainer Limpinsel

15 września 2018

Praca w ogrodzie jest bardzo przyjemna. Co więcej, podczas ogródkowych działań na świeżym powietrzu tracisz tyle samo kalorii, co podczas jazdy na rowerze czy gimnastyki, czyli około 400 kcal/h. Praca w ogrodzie po trzykroć pomaga zwalczać cukrzycę: obniża poziom stresu (wprowadzając w dobry nastrój), odchudza (przez utratę kalorii) i zmniejsza insulinooporność. Gdy po grabieniu, przesadzaniu i plewieniu odczuwasz ból pleców, to oznacza to, że coś zostało zrobione nie tak. Posłuchaj moich rad, a zapomnisz o bólu!

Cukrzyku, 5 porad, dzięki którym unikniesz bólu pleców po pracy w ogrodzie

Największym wrogiem Twoich pleców są ciężary, które zamierzasz nosić. Konewka pełna wody, worek ziemi ogrodniczej czy sadzonka drzewa ważą co najmniej 10 kg.

PORADA 1: Noś ciężkie przedmioty możliwie blisko ciała.

Nosząc worki z ziemią czy sadzonkami, przytulaj je do siebie. Czasami konieczne jest wyciąganie ciężkich rzeczy z grządek, czasami chcesz po prostu wyrwać chwasty. W takim wypadku zachodzi spore ryzyko pracy ze zgarbionymi plecami. Taka pozycja po dłuższym czasie na pewno wywoła ból pleców.

PORADA 2: Nigdy nie noś przedmiotów, pochylając się do przodu.

Uklęknij i wyprostuj plecy. Podczas pracy na ziemi pozostań w pozycji klęczącej. Koniecznie noś porządne ochraniacze na kolana lub podłóż sobie matę.

PORADA 3: Korzystaj z narzędzi ogrodniczych na długim trzonku.

Możesz pracować na stojąco. Przyjmuj raczej pozycję wykroczną, zmieniając nogi. W przeciwnym razie po 30 minutach dorobisz się bólu pleców. Rób przerwy i dziel pracę na etapy.

PORADA 4: Nie noś niczego, co można przewieźć.

Dobra taczka to podstawowe narzędzie w ogrodzie.

Być może te porady są dla Ciebie już zupełnie nieprzydatne ze względu na Twój wiek czy stan zdrowia. Może już nie chcesz tak intensywnie pracować. To również jest najzupełniej w porządku.

PORADA 5: Zleć najcięższe prace firmie ogrodniczej. Załóż sobie podniesioną grządkę.

Ustaw ją w kierunku północno-południowym. Dzięki temu dotrze do niej więcej słońca. Inna korzyść? Łakome ślimaki będą miały utrudniony dostęp do Twoich sadzonek.

PORADA 6: Rozgrzewaj się.

Postrzegaj pracę w ogrodzie jako aktywność sportową. Zadbaj zatem o krótką rozgrzewkę. Wystarczy, jeżeli zatoczysz naprzemiennie rękami kilka kółek i obrócisz klatkę piersiową. Podczas rozgrzewki działaj nie tyle energicznie, co ostrożnie.

PORADA 7: Rozciągaj się.

Stań wygodnie. Pochyl głowę w prawo i połóż sobie na ramieniu. Wykonuj tę czynność bardzo powoli i ostrożnie. Teraz połóż dłonie na biodrach i zegnij tułów najpierw w prawo, a potem w lewo.

Na rozgrzewkę i rozciąganie nie potrzebujesz więcej niż 3 minuty.

Dobrze wiedzieć

Twoja podniesiona grządka powinna mieć następujące wymiary (z góry na dół): 10 cm ścinków kory i gałęzi, 10 cm sieczki, 15 cm ziemi kompostowej, 10 cm obornika, 20 cm ziemi kompostowej i 15 cm ziemi ogrodowej.

Dwie dolne warstwy ułóż możliwie ciasno, w przeciwnym razie grządka nieestetycznie zapadnie się. Na samym dnie grządki połóż siatkę o drobnych oczkach tak, aby kret czy nornik nie miały szans na złożenie wizyty w grządce.

Słowa kluczowe:
cukrzyca

Więcej Artykułów