Samodzielne zdjęcia siatkówki oka dla pacjentów z retinopatią cukrzycową

Autor: dr Luiza Napiórkowska

Od niedawna na rynku polskim pojawiła się możliwość samodzielnego wykonywania zdjęć siatkówki.

Do tego celu potrzebny jest smartfon, odpowiednia aplikacja oraz nakładka zwana D-eye, która zamienia nasz telefon w cyfrowy oftalmoskop - urządzenie zdolne do wykonywania zdjęć i nagrywania dna oka bez jego rozszerzania za pomocą specjalnych okulistycznych kropel. Obrazowanie to nie wymaga też użycia dodatkowego źródła światła. Jest to urządzenie szczególnie polecane dla osób z retinopatią, które wymagają częstej kontroli okulistycznej.

Dysponując taką nakładką, możemy w prosty i przystępny sposób wykonać z bliskiej odległości, tj, około 1cm, zdjęcie naszego oka, które uwidocznia nerw wzrokowy, plamkę żółtą i naczynia. Tak wykonane zdjęcie możemy drogą elektroniczną przesłać naszemu lekarzowi okuliście, który oceni, czy obraz choroby jest stabilny (wtedy zaleci kolejne zdjęcia za kilka tygodni) lub w przypadku obecności nowych zmian, zaleci pilną wizytę kontrolną.

Ten sposób kontroli nie tylko zaoszczędza nasz cenny czas, ale też chroni nas przed nieprzyjemnym rozszerzaniem źrenic i następowym kilkugodzinnym zaburzeniem widzenia. Urządzenie to jest nie tylko polecane pacjentom z chorobami oczu, ale także pediatrom, lekarzom rodzinnym, neurologom, czy lekarzom izby przyjęć. Cena takiego urządzenia to ok. 1800 zł.

dr Luiza Napiórkowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Polecane artykuły