Peptyd C powie nam prawdę o stanie naszej cukrzycy

Koszty badania ważnego parametru, peptydu C, należy z reguły pokrywać z własnej kieszeni. Dlatego trudno się dziwić, że diabetolodzy dzisiaj rzadko zlecają laboratorium badanie poziomu peptydu C swoich pacjentów. Stężenie peptydu C wraz z wartością HbA1c to ważne infor­macje o stanie cukrzycy pacjenta.

Komórki beta w trzustce produkują proinsulinę. To prekursor insuliny. Proinsulina rozdziela się na prawdziwą insulinę oraz peptyd C. Jeśli więc trzustka wyrzu­ca insulinę, do krwi przedostaje się zawsze także peptyd C. Dlatego peptyd C jest wyznacznikiem produkcji insuliny.

Peptyd C oddziałuje na komórki

Przez wiele lat peptyd C uznawany był za nieaktywny biochemicznie. Najnowsze badania wykazują jednak, że ma on wpływ na wewnątrzkomórkowe szlaki sygnałowe (MAPK i PKC). W badaniach przepro­wadzanych na zwierzętach laboratoryjnych podanie peptydu C poprawiało działa­nie nerek u osobników z cukrzycą.

Peptyd C jest dokładniejszy niż insulina

Jeśli insulina podawana jest w zastrzyku nie tworzy się peptyd C. Zatem peptyd C jest dokładnym miernikiem produkcji własnej insuliny. Ponadto peptyd C krąży relatywnie długo w krwiobiegu, przeciwnie niż insulina. Dlatego też ustalenie stężenia peptydu C jest najwłaściwszą metodą do kontro­lowania naturalnej produkcji insuliny.

Wartość peptydu C mówi

Podwyższone stężenie peptydu C:

► cukrzyca typu 2 z insulinoodpornością,

► guz insulinowy (rzadki, łagodny nowotwór, który produkuje insulinę),

► hipoglikemia (niedocukrzenie) przez pochodne sulfonylo­mocznika.

Obniżone stężenie peptydu C:

► cukrzyca typu 2 w późnym stadium z nieprawidłową produkcją insuliny,

► cukrzyca typu 1,

► cukrzyca typu LADA (bardzo rzadka forma),

► stężenie peptydu C prawidłowe,

► fałszywe wyniki lub niedocukrzenie spowodowane wstrzyk­nięciem insuliny w przypadku zespołu Münch­hausena (zaburzenia osobowości).

W przypadku niedocukrzenia spowodowanego czynnikiem zewnętrznym (iniekcja insuliny) stężenie peptydu C jest obniżone, w przypadku przyjęcia pochodnej sulfonylomocznika w zwykłej dawce jest prawidłowe, a przy przedawkowaniu podwyższone.

To dane referencyjne

► Na czczo rano (po 12-godzinnej przerwie w jedzeniu) wartość referencyjna wynosi 0,7 do 3 ng/ ml w osoczu (lub 0,3 do 1,4 nmol/l).

► Jeśli wartości na czczo wynoszą między 0,5 a 0,7 ng/ ml, lekarz wypowiada się w danym przypadku o wyni­kach granicznych.

► Stężenie poniżej 0,5 ng/ml wskazuje na niedo­bór insuliny.

Po spożyciu 75 g glukozy, stężenie peptydu C po 40 minutach powinno wahać się między 3 a 8 ng/ml

Większość diabetyków podczas pierwszej diagnozy ma jeszcze wystarczająco dużo własnej insuliny we krwi. Jeśli ci pacjenci odżywialiby się optymalnie pod kątem meta­bolizmu i zażywali odpowie­dnią dawkę ruchu, cukrzyca mogłaby zniknąć. Mam jednak nieodparte wrażenie, że pomiar stężenia peptydu C popada w zapomnienie, w zamian za to zakłady ubezpieczenia społecznego finansują leki i sztucz­ną insulinę.


Tagi: cukrzyca

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Zdrowe plecy dzięki „super jedzeniu”

Pobierz »

Kuracja detoksykacyjna nie tylko dla cukrzyków

Pobierz »

Polecane artykuły