Roślina lecznicza - Jodła pospolita

Roślina lecznicza - Jodła pospolita

Beate Rossbach

9 stycznia 2023

Jodła biała, zwana również jodłą pospolitą, należy do rodziny sosnowatych (Piniaceae) i jest drzewem iglastym występującym w całej Europie i Ameryce Północnej. Osiąga wysokość do 60 metrów i ma gładki, białoszary pień. Igły o długości około 3 centymetrów są z wierzchu ciemnozielone, a od spodu mają dwa białe paski. Czerwonobrązowe szyszki, o długości około 15 cm, stoją pionowo i zawierają nasiona na spodniej stronie łusek.

Roślina lecznicza - Jodła pospolita

Jadła biała przy uczuciu wyczerpania - weź kąpiel jodłową

Do celów leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim igły i końcówki gałązek. Olejek z jodły pospolitej otrzymywany jest z nich w procesie destylacji parą wodną. Można go znaleźć jako składnik wielu dodatków do kąpieli przeciw przeziębieniu i wyczerpaniu nerwowemu, a także w balsamach na przeziębienie i do smarowania klatki piersiowej. Igły jodły nadają się również do robienia herbaty i syropu.

Oto najważniejsze składniki olejku z jodły pospolitej:

- limonen,      

- alfa-pinen,   

- kamfen,       

- octan bornylu,                     

- santen.

Olejek eteryczny może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, ponieważ płuca, skóra i przewód pokarmowy wchłaniają go równie dobrze. W obszarze płuc i oskrzeli ma działanie wykrztuśne i lekko bakteriobójcze, po zastosowaniu na skórę poprawia krążenie krwi.

Oto jak działa olejek z jodły pospolitej

wewnętrznie:

- rozrzedzająco wydzielinę,  

- przeciwzapalnie,     

- nasennie,

zewnętrznie:

- wykrztuśnie,

- przeciwbólowo,      

- nerwowo,    

- pobudzająco,

- pobudzająco na krążenie krwi.

Składniki limonen i alfa-pinen są przede wszystkim odpowiedzialne za działanie wykrztuśne i napotne. Jednocześnie, przy stosowaniu zewnętrznym, olejek eteryczny rozszerza naczynia krwionośne skóry, co działa rozgrzewająco, relaksująco i przeciwbólowo.

Oto obszary zastosowania wyciągu z jodły pospolitej:

- przeziębienia,

- zapalenie oskrzeli,

- zapalenie zatok,

- bóle nerwowe,

- bóle reumatyczne,

- nadmierne napięcie mięśni,

- trudności w zasypianiu,

- wyczerpanie psychiczne.

Pozytywny wpływ olejku z jodły pospolitej na drogi oddechowe został udowodniony w wielu badaniach. Inne obszary zastosowania, należące do medycyny ludowej, nie zostały jeszcze naukowo potwierdzone.

Uwaga! Jeśli chorujesz na astmę lub krztusiec, nie możesz stosować olejku jodłowego ani wewnętrznie, ani zewnętrznie, ponieważ może on powodować skurcze mięśni oskrzeli. Nie należy stosować go zewnętrznie na rany.

Jak używać preparatów z jodły pospolitej

Delikatne, młode pędy jodły najlepiej zbierać w maju. Igły jodły można zbierać przez cały rok i używać ich świeżych. Gotowe do użycia preparaty z wyciągów z jodły pospolitej są dostępne w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i drogeriach.

Kojąca herbata z jodły pospolitej

Rozgnieć w moździerzu 1 łyżeczkę świeżych igieł jodły i zalej je 200 ml wrzącej wody. Pozostaw herbatę do zaparzenia na 3 minuty, a następnie przecedź. Wypij 1 filiżankę świeżo zaparzonej herbaty na godzinę przed snem, aby się uspokoić i ułatwić sobie zaśnięcie.

Wykrztuśny syrop z jodły

2 garście młodych pędów jodły należy zalać 1 litrem gorącej wody i pozostawić pod przykryciem na 24 godziny, a następnie przecedzić. Do wywaru dodaj 1 kg brązowego cukru i gotuj na wolnym ogniu, aż zgęstnieje. Syrop przelej do ciemnej butelki i przyjmuj po 1 łyżce stołowej 3 razy dziennie jako środek na odśluzowujący i przeciwkaszlowy.

2 garście świeżych igieł sosnowych gotuj w 1 litrze wody przez 15 minut, a następnie odcedzony wywar wlej do ciepłej kąpieli. Zażywaj kąpieli w nim przez 15 minut w celu złagodzenia bólu i ogólnego wzmocnienia.

Więcej Artykułów