Zastrzyki z heparyny przed operacją nie są konieczne

dr Ulrich  Fricke

dr Ulrich Fricke

23.02.2019 r.
Zastrzyki z heparyny przed operacją nie są konieczne

Leki przeciwkrzepliwe

Jeśli przyjmujesz leki przeciwkrzepliwe, musisz je odstawić przed planowaną operacją. Zazwyczaj w dniach poprzedzających zabieg musisz rozrzedzać krew, przyjmując heparynę.

Jest ona wstrzykiwana pacjentom w udo lub powłoki brzuszne, co uważają oni za ekstremalnie nieprzyjemne. Jednak zgodnie z analizą przeprowadzoną w styczniu 2016 roku przez Medical Center Bedford (USA), zastrzyki z heparyny bardziej szkodzą, niż pomagają. Przeanalizowano 5 aktualnych badań. W żadnym z nich pacjenci nie odnieśli jakichkolwiek korzyści z tych zastrzyków. Wręcz przeciwnie: po podaniu heparyny liczba krwotoków wewnętrznych była o 2,5 – 5 razy wyższa niż bez heparyny. Nie udało się jednak – pomimo zastrzyków – zapobiec zakrzepom.

Co możesz zrobić: Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat tych badań. Zastrzyki z heparyny wciąż są standardem, ale być może wkrótce się to zmieni. Przedoperacyjna terapia heparyną jest przykładem na to, jak w medycynie mogą rozmijać się teoria i praktyka: teoretycznie powinno to przynosić pacjentom korzyści, jeśli jednak naukowo przeanalizować tę procedurę, wyniki są zgoła odwrotne.

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel