Choroba Hashimoto: powszechna, a jednak nieznana

W 1912 r. japoński lekarz Hakaru Hashimoto opisał nazwane później jego nazwiskiem przewlekłe zapalenie tarczycy (łac. thyroiditis). Chociaż jest ono jedną z najpowszechniej występujących chorób autoimmunologicznych, nadal zbyt często jest niezauważane przez lekarzy i zdecydowanie zbyt późno diagnozowane.

Kiedy zaatakowane zostaje centrum sterowania metabolizmem

Tarczyca, która niczym skrzydła motyla otacza tchawicę, produkuje istotne dla naszego organizmu hormony regulujące nie tylko przemianę materii, pracę układu krwionośnego czy prawidłowy wzrost, ale wpływa również na kondycję psychiczną każdego z nas.

Choroba Hashimoto powoduje, że system immunologiczny organizmu w wyniku błędnego działania atakuje produkujące hormony tkanki tarczycy, co negatywnie wpływa na równowagę panującą w całym organizmie. Chociaż choroba Hashimoto może mieć tysiąc twarzy, na samym początku daje ona symptomy podobne do nadczynności, ponieważ tarczyca stara się bronić przed atakami autoimmunologicznymi i produkuje większą ilość hormonów.

Pierwsze symptomy zapalenia tarczycy mogą być następujące:

 • Przyśpieszone bicie serca

 • Biegunka

 • Nerwowość, niepokój

 • Bezsenność

 • Nadpotliwość

 • Drgawki

 • Spadek wagi, któremu towarzyszy dobry apetyt

W dalszym przebiegu choroby endogenne przeciwciała uszkadzają tkanki tarczycy, w wyniku czego coraz większa powierzchnia gruczołu zostaje uszkodzona. W konsekwencji właściwie całkowicie zamiera produkcja hormonów, co przyczynia się do powstawania symptomów typowych dla niedoczynności tarczycy:

 • stałe przemęczenie,

 • przerzedzone włosy/wypadanie włosów/ wypadanie brwi,

 • opuchnięta twarz,

 • sucha i szorstka skóra,

 • zatwardzenie,

 • zimne dłonie,

 • zespół cieśni kanału nadgarstka,

 • zaburzenia łaknienia,

 • spowolnione bicie serca,

 • powiększona tarczyca.

Na rozwój choroby może wpłynąć wiele czynników

Do tej pory nie stwierdzono jednoznacznie, dlaczego choroba Hashimoto, która nie jest właściwie schorzeniem tarczycy, ale zaburzeniem pracy systemu immunologicznego, w tak szybkim tempie obejmuje swoim zasięgiem coraz większą część populacji. Jednak specjaliści z branży podejrzewają, że może to mieć związek z obowiązkowym dodawaniem jodu do produktów spożywczych, co ma przeciwdziałać niedoborom tego pierwiastka w organizmie. Ponadto bierze się pod uwagę szereg innych czynników, które wywierają wpływ na działanie systemu immunologicznego.

Czynniki, które mogą przyczyniać się do powstania choroby Hashimoto:

 • Zmiany hormonalne w ciąży lub podczas menopauzy

 • Stres i inne obciążenia psychiczne

 • Niedobory substancji witalnych

Oznaczenie poziomu hormonów nie wystarczy

Nadal bardzo często choroba Hashimoto pozostaje latami niezdiagnozowana, a prawidłowe leczenie wdrażane jest wówczas, gdy znaczna część tkanek tarczycy jest już bezpowrotnie zniszczona. Najczęściej problem ten dotyczy kobiet powyżej 50 roku życia. W ich przypadku nadpotliwość i nastroje depresyjne traktowane są jako typowe objawy związane z menopauzą. Błędna diagnostyka związana jest również z tym, że nie wszyscy lekarze wiedzą, że określenie poziomu hormonów tarczycy nie wystarczy, żeby wykluczyć chorobę Hashimoto. Najważniejszymi wartościami, które pozwalają postawić prawidłową diagnozę, jest poziom hormonu stymulującego tarczycę – TSH oraz ilość przeciwciał we krwi.

Dzięki badaniu ultradźwiękami lekarz może zobaczyć zmiany w tarczycy, które wskazują na jej zapalenie bądź uszkodzenie.

Uszkodzenia tarczycy nie da się zatrzymać

Jeżeli zdiagnozowana zostaje choroba Hashimoto, lekarz przepisuje pacjentowi hormon tarczycy Levothyroxine w tabletkach. Najczęściej wystarczy przyjmować 1 tabletkę dziennie (przed śniadaniem). Niestety wszyscy chorzy są dożywotnio skazani na przyjmowanie hormonów zastępczych – podobnie jak osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 muszą przez całe życie przyjmować insulinę. Jednak mimo, że tabletki uzupełniają niedobory hormonów, nie leczą choroby immunologicznej, która jest ich przyczyną. Właśnie dlatego chorzy, mimo poprawy gospodarki hormonalnej w organizmie, nie czują się całkowicie zdrowi i nie odzyskują dobrej kondycji. W tym miejscu pojawia się przestrzeń dla medycyny naturalnej, która pomaga ustabilizować wprowadzany stale w błąd system immunologiczny.

Należy przede wszystkim unikać jodu

Chociaż w przypadku niedoczynności tarczycy najczęściej zalecane jest spożywanie większej ilości jodu, w przypadku choroby Hashimoto jest to zdecydowanie szkodliwe. Zażywanie tego mikroelementu powoduje wręcz nasilenie procesów autoimmunologicznych, dlatego przyjmowanie jodu w każdej formie nie jest zalecane.

Należy wykluczyć bądź znacznie ograniczyć spożycie:

 • Soli jodowanej

 • Ryb morskich

 • Produktów na bazie alg

 • Suplementów diety zawierających jod

 • Mleka krowiego oraz produktów mlecznych ze względu na to, że karma dla zwierząt wzbogacana jest jodem

Dla osób cierpiących na chorobę Hashimoto niewskazane są również zawierające jod środki cieniujące (kontrasty) czy środki odkażające.

Selen jest nieodzowny

W przeciwieństwie do jodu selen jest mikroelementem, który wspomaga leczenie choroby Hashimoto. Wspiera przemianę produkowanego w tarczycy hormonu T4 w aktywny hormon T3. Wykazano, że niedobór selenu przyczynia się do powstawania niedoczynności tarczycy. Ponadto udowodniono, że selen obniża ilość przeciwciał w chorobach autoimmunologicznych, dlatego też hamuje postępowanie procesów zapalnych. Selen jako silny antyoksydant działa przeciwzapalnie na cały organizm, ponieważ pochłania wolne rodniki, chroniąc w ten sposób nieuszkodzone tkanki w tarczycy. Zaleca się zatem przyjmowanie od 100 do 300 mikrogramów selenu w tabletkach.

Należy kontrolować poziom witaminy D3 w organizmie

Większość pacjentów cierpiących na chorobę Hashimoto ma niedobory witaminy D3, co bardzo negatywnie wpływa na organizm, ponieważ blokuje ona substancje semiochemiczne wspomagające rozprzestrzenianie się procesów zapalnych i jako immunomodulator chroni przed procesami autoimmunologicznymi. Specjaliści radzą, że przy zawartości witaminy D3 mniejszej niż 50 nmol/l, należy zdecydować się na suplementację. Dzienna dawka witaminy D3 między 1000 a 2000 i.e. jest w tym przypadku najbardziej polecana.

Zadbaj o jelito!

Powszechnie wiadomo, co zostało również naukowo potwierdzone, że około 80% systemu immunologicznego usytuowane jest w jelicie. Choroba Hashimoto nie jest pierwotnie schorzeniem tarczycy, ale zaburzeniem funkcjonowania systemu immunologicznego, dlatego należy w pierwszej kolejności zadbać o florę jelitową (a przez to o system immunologiczny). Flora jelitowa, w której bakterie są ze sobą optymalnie zestawione, odgrywa również istotną rolę w przekształceniu T4 do aktywnego hormonu tarczycy T3. Obecnie wiadomo, że proces przekształcenia T4 w T3 może zostać w 20% ograniczony przez nieprawidłowy skład flory jelitowej. Uzdrowienie flory jelitowej (doprowadzenie do równowagi) jest podstawową formą leczenia chronicznego zapalenia tarczycy.

Doprowadzenie do równowagi flory jelitowej wymaga najczęściej kolejnego zażywania wielu różnych preparatów, które bazują jedne na drugich. Równolegle często zaleca się zażywanie bakterii mlekowych. Przebieg leczenia należy omówić z lekarzem – to on może przepisać stosowne preparaty.

Homeopatia może przynosić dobre rezultaty

Homeopatia cały czas zaskakuje – właściwie skomponowana terapia może skutecznie zatrzymać choroby autoimmunologiczne. Jednak niezbędne jest opracowanie kompletnej kuracji homeopatycznej, która wpływa na wszystkie, obecnie występujące symptomy i dolegliwości chorobowe. W tym przypadku nie można samodzielnie opracować dla siebie planu leczenia – niezbędna jest konsultacja z wyspecjalizowanym lekarzem homeopatą, który zapisze leki w odpowiednich dawkach – ich przyjmowanie spowoduje, że organizm dostanie dodatkowy zastrzyk energii do działania.

Na początku terapii należy nadal przyjmować hormony tarczycy. Jeżeli po pewnym czasie wyniki analiz krwi wykażą poprawę, można skonsultować z lekarzem zmniejszenie dawek; w niektórych przypadkach możliwa jest całkowita rezygnacja z leczenia farmakologicznego.

Zdemaskuj chorobę przy użyciu termometru!

Najprostszą i najtańszą metodą sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy jest pomiar podstawowej temperatury ciała. Jeżeli podejrzewasz u siebie niezdiagnozowaną chorobę Hashimoto, codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, zmierz temperaturę pod pachą. Pomiar powinien trwać nie krócej niż 5 minut. Jeżeli wynik jest niższy niż 36,4 °C, z dużą dozą prawdopodobieństwa cierpisz na niedoczynność tarczycy.

Psychika również odgrywa ważną rolę

Stres i ciągłe obciążenia psychiczne często przyczyniają się do autoimmunologicznych schorzeń tarczycy; sprzyjają one również ich szybkiemu rozwojowi. Żeby trzymać w ryzach procesy immunologiczne, należy unikać obciążeń wszelkiego rodzaju i aktywnie walczyć ze stresem. Łatwiej to osiągnąć regularnie wykonując ćwiczenia relaksacyjne. Wegetatywny system nerwowy można utrzymać w równowadze dzięki progresywnemu odprężaniu mięśni, ćwicząc jogę oraz medytując. Najlepiej jest wziąć udział w specjalnych zajęciach, podczas których można się nauczyć odpowiednich technik, które później należy wykorzystywać podczas ćwiczeń w domu.

Beate Rossbach

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

1. Da się cofnąć Hashimoto, tylko wspominaymi sposobami farmakologicznymi sie nie udaje. 2. D3 1000-2000 j.m to śmiesznie mało dla zwykłej osoby, a co dopiero przy Hashimoto 3. Lekarz wcale nie jest konieczny do nabycia dobrej jakości probiotyków, bo z ich jakością i tak jest problem na naszym rynku. 4. Przecież u kobiet temperatura ciała zlaeży od cyklu.....

Ocena użytkownika:
2
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Chora tarczyca – jak samodzielnie rozpoznać problem i świadomie wybrać leczenie

Pobierz »

Sposób na nadciśnienie krwi: Jak dostarczyć swojemu organizmowi potasu wraz z pożywieniem.

Pobierz »

Polecane artykuły