Pracuj bez szkody dla oczu

prof. dr Thomas Wessinghage

prof. dr Thomas Wessinghage

26.11.2018 r.
Pracuj bez szkody dla oczu

Decydująca dla zdrowia Twoich oczu jest ergonomia miejsca pracy. Poniżej przedstawiamy kryteria, zgodnie z którymi należy zaaranżować swoje otoczenie.

Im mniejsza jest odległość monitora od Twoich oczu, tym większą pracę muszą wykonać ich mięśnie i tym bardziej męcząca jest praca przy komputerze czy laptopie. Ważne jest, aby monitor znajdował się w odległości co najmniej jednego ramienia od oczu, a najlepiej – jeszcze dalej. Istnieją jednak dokładniejsze wytyczne, które określają odpowiednią odległość oczu od monitora w zależności od jego przekątnej.

W takiej odległości postaw monitor

Przekątna monitora (LCD)

Prawidłowa odległość od oczu

15 cali – 38 cm

60 cm

17 cali – 43 cm

70 cm

19 cali – 48 cm

80 cm

21 cali – 53 cm

80 cm

22 cale – 56 cm

90 cm

24 cale – 61 cm

100 cm

Wysokość monitora: poniżej linii wzroku

Wysokość monitora również nie jest bez znaczenia. Aby nie przemęczać oczu, ustaw monitor lub laptop na takiej wysokości, aby jego górna krawędź była nieco poniżej wysokości oczu – najlepiej 20-30 stopni poniżej linii wzroku. W ten sposób unikniesz zmęczenia i przesuszenia oczu.

Podstawka pod laptopa lub stół z regulowanym blatem

Jeżeli prawidłowe ustawienie monitora nie jest możliwe, warto pomyśleć o podstawce pod monitor lub laptopa (mocowanej na ścianie lub ustawianej na stole). W ten sposób uchronisz się przed pieczeniem oczu czy bolesnym napięciem mięśni karku i pleców. Najlepszy będzie jednak stół z regulowanym blatem, który może służyć również jako pulpit.

Pochyl monitor tak, jak trzymasz książkę

Gdy bierzesz książkę do ręki, z reguły trzymasz ją w pozycji lekko pochylonej, aby pozycja głowy i całego ciała była wygodna. Tak też jest lepiej dla oczu. Tak samo należy postępować z monitorem, który powinien być ustawiony w nachyleniu około 5 stopni do pionu (w kierunku do tyłu).

Nie daj się oślepić

Odbijające się od monitora refleksy męczą oczy. Dlatego praktycznym rozwiązaniem jest praca z monitorem, który odbija niewiele światła. Ustaw monitor mniej więcej pod kątem prostym do światła wpadającego przez okno, a wtedy światło, odbijając się od niego, nie będzie tak oślepiało. Jak zlokalizować oślepiające nas światło? Jeżeli przed monitorem ustawisz lustro, nie powinny być w nim widoczne żadne źródła światła. Jeśli dzieje się inaczej, przestaw źródło światła, zasłoń je lub obróć swoje stanowisko pracy.

Przyjazne oświetlenie w biurze

Sztuczne („zimne”) światło jarzeniówek o dużym udziale światła zielonego lub niebieskiego może powodować przemęczenie oczu, osłabia także koncentrację. Godne polecenia jest światło „cieplejsze”, które charakteryzuje się większym udziałem barwy pomarańczowej i czerwonej. Również jasne białe światło (halogenowe) jest odpowiednie do pracy biurowej. Oczywiście najlepiej jest, kiedy pomieszczenie ma duże okna, zapewniające znaczną ilość światła dziennego. Naturalne światło dzienne wspomaga wydajność fizyczną i umysłową. Dobre oświetlenie w pracy jest istotne szczególnie, gdy zimowe dni są krótkie.

Prof. dr med. Thomas Wessinghage

zdrowe oczy, profilaktyka

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel