Udar. Przy najmniejszym podejrzeniu zażyj natychmiast aspirynę

Udary, zanim wystąpią w stanie ostrym, często są poprzedzone swoistymi zwiastunami: są to tak zwane mini udary lub (medycznie) „przemijające ataki niedokrwienne”. Wywołują je zatkane naczynia doprowadzające krew do mózgu, które samoistnie się odblokowują. Pojawiają się takie objawy jak: bezwład, krótkotrwałe problemy z mową, pamięcią i widzeniem, które po kilku minutach mijają, ponieważ skrzep rozpuszcza się.

Jednak po takim ataku ryzyko udaru jest bardzo wysokie: na stu pacjentów dziesięciu doznaje w następnych dniach ponownie mini lub „prawdziwego” udaru. To ryzyko można obniżyć, gdy zaraz po wspomnianych zwiastunach zażyjemy substancję czynną z aspiryną – kwas acetylosalicylowy (aspirynę), który hamuje krzepnięcie krwi. Tak wykazała analiza ponad 50 000 danych pacjentów, którą przeprowadzili specjaliści z uniwersytetu w Oxfordzie (Anglia), opublikowana w czasopiśmie specjalistycznym The Lancet. Według statystyk, po zażyciu kwasu acetylosalicylowego tylko dwóch na stu pacjentów, u których wystąpiły zwiastuny udaru, faktycznie doznawało udaru.

Co można zrobić

Eksperci radzą, jako krok zaradczy, zażycie natychmiast po wystąpieniu zwiastunów dawki 300 mg kwasu acetylosalicylowego. Oczywiście należy iść po wystąpieniu symptomów do lekarza – natychmiast, a nie dopiero w następnych dniach! Eksperci mówią o pewnym ryzyku zażywania kwasu acetylosalicylowego: około 10% wszystkich udarów jest wywoływanych przez pęknięcie naczyń (a więc nie przez skrzep). W tych wypadkach kwas acetylosalicylowy mógł nawet zwiększyć krwawienie w mózgu. Jednak mini udary prawie zawsze bywają tylko zwiastunami skrzepów – a nie pęknięcia naczyń.

Dr Ulrich Fricke

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Mnie do operacji uratował Medargin (bez recepty)

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu
data:

Ja mam uczulenie na kwas acetylosalicylowy i już go nigdy nie będę stosować natomiast bardzo polecam L-argininę, która rozszerza naczynia krwionośne oraz czosnek w kapsułkach, naturalną wit.C z bioflawonoidami,wit.E,omega3 i koenzym Q10.Ten ostatni jest b. popularnym lekiem we Włoszech i stosują go lekarze. Niestety w Polsce, skorumpowane towarzystwo farmaceutyczno-medyczne poleca leki, które są b. szkodliwe, drogie i mało skuteczne. Ten artykuł to potwierdza! Przedłużenie życia o 1-2 lata to kpina!Wiem z własnego doświadczenia, bo od 10 lat mam chorobę nowotworową szpiku i za wyjątkiem jednego leku-cytostatyku stosuję tylko medycynę naturalną. Gdyby nie ta choroba byłabym zdrowsza niż 10-30 lat temu!Lekarzy się boję! Ćwiczę, spaceruję, zdrowo się odżywiam, chodzę na dancingi, jestem szczupła.W zdrowym ciele zdrowy duch i to jest podstawa zdrowia.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Chora tarczyca – jak samodzielnie rozpoznać problem i świadomie wybrać leczenie

Pobierz »

Sposób na nadciśnienie krwi: Jak dostarczyć swojemu organizmowi potasu wraz z pożywieniem.

Pobierz »

Polecane artykuły