Paradoks: osoby starsze potrzebują wyższych wartości cholesterolu

Autor: dr Urlich Fricke

Dla medycyny akademickiej cholesterol LDL jest wrogiem naczyń numer jeden. Za pomocą bogatych w skutki uboczne leków próbuje się obniżyć jego poziom możliwie poniżej 160 mg/dl, a niekiedy nawet poniżej 130 mg/dl.

Może to być jednak problem dla starszych osób. Rzadko bowiem pamięta się o tym, że cholesterol to ważny element budulcowy, np. neuroprzekaźników, witaminy D i osłonek nerwów. To dlatego wynik badania przeprowadzonego na uniwersytecie w Pekinie, którego wyniki opublikowano w magazynie lekarskim Atherosclerosis, nie jest całkowicie zaskakujący. Zmierzono poziom cholesterolu LDL u 935 uczestników, część z nich dawno przekroczyła już 80. rok życia. Badanie trwało 3 lata. W tym czasie zmarło 447 uczestników. Ryzyko zgonu było jednak tym niższe, im wyższy był poziom LDL. Przy wartości LDL powyżej 130 mg/dl ryzyko zgonu malało o 40%.

Co możesz zrobić: Nie odstawiaj leków na obniżenie cholesterolu na własną rękę. Warto jednak przemyśleć wspólnie z lekarzem, czy tak bardzo jego intensywne obniżanie w tym wieku jest konieczne.

dr Ulrich Fricke

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Chora tarczyca – jak samodzielnie rozpoznać problem i świadomie wybrać leczenie

Pobierz »

Sposób na nadciśnienie krwi: Jak dostarczyć swojemu organizmowi potasu wraz z pożywieniem.

Pobierz »

Polecane artykuły