Koronawirus w Polsce. O czym musisz wiedzieć

Anna  Gardyniak

Anna Gardyniak

4.04.2020 r.

Ministerstwo Zdrowia w środę rano potwierdziło pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent zarażony koronawirusem COVID-19 przyjechał do Polski autobusem z Niemiec i obecnie przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne zalecenia, których należy przestrzegać, jeśli nie chcemy się zarazić koronawirusem.

Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Trzeba pamiętać, że koronawirus jest najgroźniejszy dla osób starszych. W innych przypadkach infekcja może przechodzić bezobjawowo lub przypominać objawy grypy.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, należy przede wszystkim stosować profilaktykę. Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat. Co więc należy robić? Wskazówki poniżej.

1. Często myć ręce – Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%).

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu, czyli należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.

3. Zachować bezpieczną odległość - należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust - dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem.

Poza tym należy na bieżąca śledzić  komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie gis.gov.pl

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel