Jakie substancje pokarmowe działają jak okulary ochronne dla Twoich oczu?

Twoje oczy potrzebują substancji odżywczych, by móc widzieć oraz dla ochrony przed szkodliwymi wpływami. Istotne są tutaj zwłaszcza karotenoidy. Są to barwniki, wykorzystywane przez rośliny jako skuteczna ochrona przed światłem. Twoje oczy potrzebują tych substancji – betakarotenu, luteiny i zeaksantyny. Działają one niczym wewnętrzne okularny ochronne. Przeczytaj, jak wzmocnić tę ochronę i jakie jeszcze substancje są ważne dla Twojego wzroku.

Jakie substancje pokarmowe działają jak okulary ochronne dla Twoich oczu?

Barwniki roślinne – luteina i zeaksantyna – gromadzą się w plamce żółtej i odgrywają główną rolę w ochronie przed AMD. Przechwytują one promieniowanie UV, które jest niebezpieczne dla oczu. Działają zatem jak okulary przeciwsłoneczne.

Karotenoidy chronią Twoje oczy przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, które stale powstają wskutek działania promieni słonecznych.

Koncentracja tych barwników w plamce żółtej zmniejsza się wraz z wiekiem. Należy przyjmować znaczne ilości luteiny i zeaksantyny w pożywieniu (np. w zielonych warzywach), a dzięki temu ponownie nagromadzą się w plamce żółtej i zapobiegną jej uszkodzeniu.

Produkty spożywcze wzmacniające oczy

Wiele substancji odżywczych jest istotnych dla zachowania dobrego zdrowia oczu. W poniższej tabeli znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Kuchnia śródziemnomorska to zdrowie Twoich oczu

Cechą charakterystyczną kuchni śródziemnomorskiej jest spożywanie znacznych ilości pokarmów roślinnych pod postacią: oliwy z oliwek, owoców i warzyw oraz ziół i przypraw. Istotne są także produkty zbożowe, takie jak chleb i makarony (pełnoziarniste), orzechy i warzywa strączkowe. Raz lub dwa razy w tygodniu spożywa się rybę, a od czasu do czasu dobrej jakości mięso. Taki sposób żywienia dostarcza wszystkich substancji odżywczych, które są zbawienne nie tylko dla serca, ale i dla oczu. Ponadto dieta taka chroni przed cukrzycą – chorobą, która może powodować uszkodzenia wzroku. Mówimy wówczas o retinopatii cukrzycowej. Stale podniesiony poziom cukru we krwi szkodzi delikatnym naczyniom, zaopatrującym siatkówkę w krew. W późnym stadium tej choroby może dojść nawet do utraty wzroku. Diabetycy są także w grupie zwiększonego ryzyka katarakty i jaskry. Kuchnia śródziemnomorska zaopatrzy Twój organizm we wszystkie substancje odżywcze, których potrzebują Twoje oczy.

Substancja odżywcza

Jak działa na oczy

Produkt spożywczy

Luteina, zeaksantyna

Naturalna ochrona przed promieniami słonecznymi – gromadzone w plamce żółtej, istotne dla ostrego widzenia, ochrona przed AMD.

Jarmuż, szpinak, botwina, pietruszka, rzeżucha, rukola, roszponka, papryka, cukinia, dynia

Betakaroten – witamina A

Betakaroten jest przekształcany w organizmie w witaminę A. Dba o prawidłowe funkcjonowanie siatkówki, wspomaga widzenie w ciemności i chroni oczy przed suchością.

Marchew, dynia, (suszone) morele, papryka, roszponka, buraki, papaja, bataty, mango, melon miodowy, seler naciowy, szpinak

Antocyjany (polifenole)

Naturalna ochrona przed promieniami słonecznymi, pochodząca z niebieskich i fioletowych roślin. Chronią przed szkodami oksydacyjnymi, obniżają ryzyko zachorowania na AMD, kataraktę i retinopatię cukrzycową, dbają o lepsze widzenie w ciemności, mniejszą wrażliwość na słońce, lepszy kontrast widzenia.

Czarne jagody (!), maliny, jeżyny, ciemne winogrona, owoce czarnego bzu, czereśnie, czerwona kapusta

 

Wszelkie jagody zimą kupuj mrożone!

Witamina B2

Chroni przed wrażliwością na światło, istotny składnik dla białek w soczewce oka.

Produkty mleczne, brokuły, jarmuż, szpinak, awokado, ryby, chude mięso, pełne ziarno zbóż, groszek, fasola, brukselka, grzyby

Witamina C

Ważna dla zdrowia soczewki oka, rogówki i ciała szklistego. Wzmacnia naczynia krwionośne w oku, jest przeciwutleniaczem, który przeciwdziała uszkodzeniom komórek oka oraz katarakcie.

Czerwona papryka, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, owoce dzikiej róży, jabłka, kiwi, brokuły, jarmuż, kapusta kiszona, śliwki kakadu, szpinak, brukselka, jarmuż

Witamina E

Chroni oko przed uszkodzeniami komórkowymi i stresem oksydacyjnym.

Oleje roślinne, orzechy laskowe, makrela, łosoś, śledź, bataty, porzeczki, mango, awokado, migdały, pstrąg

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Usuwa produkty przemiany materii z oka, obniża ryzyko zachorowania na AMD i retinopatię cukrzycową.

Łosoś, śledź, makrela, sardynka, tuńczyk, miecznik.

prof. dr med. Thomas Wessinghage

zdrowe oczy, substancje witalne

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów