Jak sobie radzić z alergią wziewną

Jak sobie radzić z alergią wziewną

Anna Gardyniak

21 września 2018

Alergię wziewną powodują alergeny unoszące się w powietrzu. Alergenami są najczęściej pyłki traw, drzew, zbóż, chwastów, sierść i odchody zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów oraz odchody roztoczy kurzu domowego.

Jak sobie radzić z alergią wziewną

Objawem alergii wziewnej najczęściej jest katar, ale reakcją alergiczną mogą być także wysypka, zapalenie spojówek, kaszel czy duszność.

  • Przy uczuleniu na pyłki drzew, traw i chwastów zazwyczaj pojawia się katar sienny, zapalenie spojówek, nieżyt gardła, czasem astma oskrzelowa.
  • Przy uczuleniu na białko zawarte w odchodach roztoczy kurzu domowego (guaninę) uczulenie łączy się z wystąpieniem kataru alergicznego, astmy oskrzelowej i zmian skórnych.
  • Przy uczuleniu na zarodniki grzybów i pleśni dziecko ma zapalenie śluzówki nosa, niedrożność nosa i zatok, często kaszel – wtedy lekarz z reguły rozpozna astmę.
  • Przy uczuleniu na sierść, złuszczony naskórek, mocz i ślinę zwierząt (najsilniejszymi alergenami w tej grupie są naskórek kota oraz sierść konia i świnki morskiej) występują dolegliwości astmatyczne, przewlekły katar, a czasami zapalenie spojówek oraz egzema, czyli swędzące zmiany skórne o typie grudki lub rumienia rozsiane na całym ciele.
  • Przy uczuleniu na pierze, rozwielitki (suchy pokarm dla rybek), odchody karaluchów, drobiny mąki pszennej pojawia się katar alergiczny i zapalenie spojówek, rzadziej zaś wysypka i objawy astmy.

Czy można wyeliminować z otoczenia alergeny wziewne

Całkowite wyeliminowanie alergenów wziewnych nie jest możliwe. Jednak stosując się do pewnych zasad, można ograniczyć ryzyko zetknięcia się dziecka z alergenami:

  • W dni słoneczne i wietrzne nie chodzimy z dzieckiem na spacer do parku ani na łąkę.
  • Poduszki i kołdry wypełnione pierzem zamieniamy na pościel dla alergików.
  • Często odkurzamy mieszkanie, najlepiej pod nieobecność dziecka.
  • Kurz ścieramy wilgotną szmatką. W drogeriach są dostępne ściereczki, które chronią meble przed osiadaniem kurzu.

Czy przy katarze alergicznym można stosować zwykłe krople do nosa

Można, ale należy ich używać jak najkrócej, do 3–4 dni. Dla alergików przeznaczone są specjalne krople do długiego stosowania – część z nich jest sprzedawana wyłącznie na receptę. Dlatego to lekarz alergolog powinien dobrać odpowiedni dla danego dziecka zestaw preparatów, w tym także krople do nosa.

Kalendarz pylenia popularnych roślin alergizujących 

Trawy od połowy maja do końca lipca
Brzoza od kwietnia do połowy maja
Bylica od lipca do września
Leszczyna od połowy stycznia do końca marca
Olcha  od lutego do połowy kwietnia
Wierzba od marca do połowy maja
Topola od połowy marca do połowy maja
Dąb od połowy kwietnia do końca maja
Babka od połowy maja do połowy września
Szczaw od połowy maja do połowy lipca
Pokrzywa od połowy maja do połowy września
Komosa od połowy czerwca do końca września

Więcej informacji

Informacje o stężeniu pyłków roślin na danym obszarze uzyskamy w Ośrodku Badania Alergenów Środowiskowych, tel. 22 835 33 85.

Konsultacja medyczna: dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów