Czego lekarz Ci nie powie

Czego lekarz Ci nie powie

Dr med. Rainer Limpinsel

16 września 2018

Lekarz zawsze powinien być szczery wobec pacjenta, a także stanowić dla niego wsparcie merytoryczne i emocjonalne. Często jednak zdarza się, że zataja część prawdy – na przykład wtedy, gdy diagnoza nie pozostawia nadziei. O wiele częściej nie udziela jednak pacjentom wszystkich informacji, gdyż zmusza go do tego w dużej mierze zbyta mała ilość czasu, jaką może poświęcić pacjentowi. Dziś odkryjemy dla Ciebie tajemnice lekarza.

Czego lekarz Ci nie powie

Tajemnica 1: Nadwaga denerwuje

Gdy na stół operacyjny musi wjechać ekstremalnie otyły człowiek, przed lekarzami pojawia się spore wyzwanie. Zabieg taki trwa do 3 razy dłużej. Niektórych operacji w ogóle nie da się przeprowadzić, jeśli chory ma bardzo grubą warstwę tłuszczu (np. operacje naczyń), wiele źle rokuje (np. operacje jelit).

Moja porada lekarska

Twój chirurg naprawdę nie chce Ci zrobić na złość ani Cię wychować na lepszego człowieka, gdy odmawia przeprowadzenia operacji z racji Twojej nadwagi. Czasami trzeba radykalnie schudnąć, aby w ogóle liczyć na powodzenie w leczeniu.

Tajemnica 2: Alkoholowe kłamstwo

Pacjenci lubią przemilczeć swoje zmiłowanie do procentów. Dlatego lekarz nie pyta, „jakie ilości alkoholu tygodniowo pan pije?”, lecz „czy każdego tygodnia wypija pan skrzynkę piwa?”. To zmniejsza ryzyko uzyskania wymijającej odpowiedzi.

Moja porada lekarska

W rozmowie o ilości spożywanego alkoholu bądź z lekarzem szczery. Alkohol ma bowiem bezpośredni wpływ na Twój poziom cukru we krwi.

By Twój lekarz mógł lepiej o Ciebie zadbać

Zadaj pytanie, które przełamie lody: „Co jest ważniejsze dla mnie jako cukrzyka? Sport, leki, dieta?”. Zasygnalizujesz w ten sposób lekarzowi, że interesuje Cię Twoje zdrowie. Lekarz będzie wtedy również lepiej troszczył się o takiego pacjenta.

Nakreśl swojemu lekarzowi, jak obciąża Cię choroba, która przecież nigdy nie odpuszcza. Czasami ciężko jest prawidłowo obliczyć ilość węglowodanów. Nie oczekuj jednak specjalnego traktowania, lecz indywidualnie dostosowanego do Twoich potrzeb leczenia.

Najważniejsze pytania cukrzyka

- Dlaczego nie mogę dalej korzystać z mojej starej insuliny?

- Dlaczego przepisuje mi pan nowe leki przeciwcukrzycowe?

- Czy grozi mi zawał serca?

- Czy moje nerki nie działają jak należy?

- Jaki jest odpowiedni dla mnie poziom hemoglobiny glikowanej?

Tajemnicza mowa lekarzy

Gdy lekarz mówi...

to myśli...

„C2H5-abusus” lub tylko „C2”

Pacjent jest alkoholikiem.

„Idiopatyczne...”

Nie mam pojęcia, jaka jest tego przyczyna.

„Leczenie suboptymalne”

Nie daliśmy optymalnych leków.

„Pacjent nie współpracuje”

Pacjent nie słucha zaleceń.

„Tym tropem powinniśmy pójść”

Nic z tego nie wynika, ale przecież nie możemy niczego przeoczyć, więc zalecam kontrolę.

„Zalecam zabieg...”

Ale możesz z niego nie skorzystać, tylko dalej brać leki.

„Nietypowy obraz RTG”

To pewnie tylko 2 żyły nałożyły się na siebie, nic złego.

Słowa kluczowe:
lekarz

Więcej Artykułów