Coraz więcej ciężkich skutków ubocznych

Beate Rossbach

Beate Rossbach

13.05.2019 r.
Coraz więcej ciężkich skutków ubocznych

I kolejne sygnały alarmowe dotyczące blokerów kwasów żołądkowych: niedobór witaminy B12, szkodliwy wpływ na florę bakteryjną jelit i zawały serca. Do tej niepokojącej listy dołączyły również problemy z nerkami.

Blokery kwasów żołądkowych

Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore (USA) przeanalizowali dane 248 000 pacjentów, leczonych w szpitalach stanu Pensylwania. Wynika z nich, że blokery kwasów żołądkowych podwyższają ryzyko ciężkiego uszkodzenia nerek o 30 do 50%. W ekstremalnych przypadkach pacjenci wymagali dializowania i stawali w kolejce do przeszczepu nerki.

Co możesz zrobić: Blokery kwasów żołądkowych stosuje się przy wrzodach żołądka i uporczywej zgadze. Te niebezpieczne substancje rozpoznasz po końcówce nazwy „-prazol” (np. Pantoprazol, Omeprazol). Pomimo, że są to leki wydawane bez recepty, powinny być przyjmowane wyłącznie pod kontrolą lekarską i tylko w razie konieczności (np. przy naprawdę bardzo silnej zgadze).

Oprócz prazoli (inhibitorów pompy protonowej) istnieją również inne substancje czynne, hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych (np. ranitydyna czy famotydyna). Nie zaobserwowano uszkodzeń nerek związanych z przyjmowaniem tych substancji.

Słowa kluczowe:
blokery kwasu

Tematyka

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel