Krótko- i dalekowzroczność. Ostrzeżenie przed operacjami laserowymi: skutki uboczne częstsze, niż myślicie!

Operacje laserowe na soczewce dla chirurgów okulistów stanowią dobre źródło dochodu. Nawet pacjenci z dużą krótko- lub dalekowzrocznością znów widzą ostro bez okularów. Ale ze strachu o biznes przemilcza się możliwe skutki uboczne. Dlatego amerykańskie instytucje akredytujące przeprowadziły wśród pacjentów dokładniejszą ankietę – nie w obecności lekarza, aby nie mógł manipulować odpowiedziami.

Wynik opublikowano już w listopadzie 2016 r. w czasopiśmie „JAMA Ophtalmology”.

Ankietę wypełniło łącznie 574 pacjentów trzy miesiące po zabiegu. U 43% wystąpił przynajmniej jeden z następujących skutków ubocznych: podwójne widzenie, wrażliwość na oślepienie, pierścienie świetlne lub aureole wokół źródła światła. 28% skarżyło się na suchość oka.

Co można zrobić: nie ufać ślepo doniesieniom o sukcesach chirurgii laserowej. Oczywistym jest, że także okulary mają swoje wady. Te jednak najczęściej dają się usunąć dzięki prawidłowemu dopasowaniu. Natomiast skutku operacji nie można już cofnąć. Przed podjęciem decyzji należy w każdym razie zasięgnąć opinii, np. jakiegoś optyka lub okulisty, który nie oferuje tego zabiegu.

dr Ulrich Fricke

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Chora tarczyca – jak samodzielnie rozpoznać problem i świadomie wybrać leczenie

Pobierz »

Sposób na nadciśnienie krwi: Jak dostarczyć swojemu organizmowi potasu wraz z pożywieniem.

Pobierz »

Polecane artykuły