Substancje witalne pomocne w przypadku nadciśnienia krwi

26 kwietnia 2018
Substancje witalne pomocne w przypadku nadciśnienia krwi

► Magnez: żadna inna substancja nie wpływa tak pozytywnie na naczynia krwionośne i ich mięśnie. Magnez pozwala rozluźnić mięśnie; już 250 mg dziennie wystarczy, by obniżyć ciśnienie krwi o 5 mm Hg. Zalecamy dzienną dawkę do 750 mg magnezu.

► Koenzym Q10: pomoże Ci rozluźnić mięśnie ścian naczyń krwionośnych, a tym samym obniżyć ciśnienie oporowe krwi. Warto zażywać go w dawce do 200 mg na dzień.

► Kwas foliowy: witaminy z grupy B wyzwalają w organizmie tlenek azotu. Ta substancja rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu krew może łatwiej krążyć w krwiobiegu. W ramach badania Nur­ses' Health Study w USA, w którym zbadano wyniki 150 000 pielęgniarek dowiedziono, że te, które zażywały dziennie ok. 1000 µg kwasu foliowego rzadziej uskarżały się na nadciśnienie krwi. Zalecamy spożywanie witamin z grupy B, ponieważ rzadko się zdarza, by można było kupić sam kwas foliowy. Dawka wynosi 400 albo 800 µg kwasu foliowego. Dziennie warto przyjmować od 2 do 3 kapsułek tego preparatu.

► Potas: ten składnik jest szczególnie ważny w przypadku osób nadużywających soli. Badania dowodzą, że wspomaga wydalania jej nadmiaru. Dodatkowo pozwala rozluźnić mięśnie naczyń krwionośnych. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik to około 3 g. Z łatwością można go przyswoić wraz z jedzeniem. Doskonałe źródło potasu stanowią banany – w średniej wielkości owocu jest go ok. 500 mg. Sporo potasu zawierają też zielone warzywa i produkty pełnoziarniste.

► Wapń: ten składnik jest ważny szczególnie dla osób cierpiących na objętościowe nadciśnienie krwi. Dzienna dawka potasu w wysokości 1,5 g pomoże Ci uregulować pracę serca. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty dostępne w aptece. Zawierają aż 1000 mg substancji (np. lekarstwa firmy Sandoz). Dawki należy zatem ze sobą łączyć.

Dawki substancji witalnych, o których tutaj piszemy, mogą znacząco obniżyć ciśnienie krwi. Należy jednak obowiązkowo skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem. Z wyjątkiem potasu, pozostałych składników nie możemy przyjmować w wystarczających dawkach wraz z jedzeniem; zachodzi zatem konieczność stosowania suplementów diety.

nadciśnienie, bóle

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów