Osobisty przewodnik dla chorych i opiekunów chorych na cukrzycę, głównie typu 2, oraz osób walczących z otyłością i insulinoopornością.
Prawidłowe żywienie diabetyków powinno pokrywać zapotrzebowanie organizmu na niezbędne składniki mineralne. Teoretycznie. Doskonale wiemy, że praktyka wygląda zupełnie inaczej. Mikroelementy mają szczególne znaczenie w gospodarce węglowodanowej organizmu i każdy z nich pełni ważną rolę. Jeśli któregoś zabraknie, cały system zaczyna się walić. A w przypadku cukrzycy wcale o to nietrudno, bowiem diabetycy cierpią często z powodu dodatkowych chorób, takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, przyjmując tym samym wiele leków powodujących zachwianie i często utratę makroelementów takich, jak magnez, potas, sód. Jeśli nie jesteś w stanie uzupełnić niedoborów dzięki pożywieniu, możesz sięgnąć po gotowe suplementy diety. W tym wydaniu „Lepszego życia z cukrzycą” bliżej przyglądamy się magnezowi i skutkom jego niedoborów.
Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny
Pakiet porad i instrukcji, jak diagnozować choroby cywilizacyjne, leczyć ja, a także korzystać leczniczo i profilaktycznie z substancji witalnych.
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Osobiście uwielbiam ten czas przed Bożym Narodzeniem – wybieranie prezentów, pakowanie, ustalanie menu, poszukiwanie idealnej choinki. Ale święta to nie tylko prezenty – to także wspólny czas z rodziną i kilka dni wolnych od pracy. Czy jesteś na to przygotowana/przygotowany? Czy będziesz potrafiła/potrafił na tych kilka godzin przy świątecznym rodzinnym stole odłożyć swój telefon i nie zerkać w niego co kilka minut? Na pewno jest Ci znany obrazek, jak rodzina siedzi przy stole i każdy jest wpatrzony w ekran telefonu. Taki widok można spotkać coraz częściej. Jeśli czujesz niepokój i dezorientację po wymuszonym odcięciu od telefonu, to znaczy, że cierpisz na nomofobię. To zespół objawów podobnych do tych, jakie odczuwa alkoholik po odstawieniu alkoholu. Spraw więc, aby TE święta u Ciebie wyglądały inaczej. Daj przykład innym domownikom – wyłącz i schowaj telefon głęboko. Skup się na rodzinie, porozmawiaj z nimi, wyjdźcie na spacer, na sanki, ulepcie razem bałwana. Ubierzcie razem choinkę! Wesołych świąt!
Życzymy inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca
Konkretne wskazówki, jak samodzielnie walczyć ze zwyrodnieniami stawów, bolącymi plecami czy sztywnymi mięśniami, a także jak zadbać o wytrzymałe kości.
Depresja, zaburzenia lękowe, uzależnienia dotykają nas coraz częściej. W Polsce zaburzenia lękowe należą do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Na depresję cierpi co najmniej milion Polaków. Liczbę osób cierpiących na uzależnienia można spokojnie liczyć w milionach. Co roku liczby te systematycznie rosną. Wiele osób, zanim trafi do specjalisty, próbuje poradzić sobie z problemem samodzielnie. Każda próba wyjścia z choroby jest warta wysiłku, jednak pomoc osoby wykwalifikowanej daje większą szansę na powrót do zdrowia i równowagi psychicznej. Warto też przyjrzeć się, czy problem występuje sporadycznie i związany jest np. z sytuacją w domu lub w pracy, czy trwa już dłużej, np. kilka miesięcy. Jeśli widzisz u siebie lub u kogoś z Twoich bliskich objawy depresji lub obniżonego nastroju, polecamy do terapii włączyć aktywność fizyczną. Niektórzy specjaliści uważają, że w przypadku depresji regularne ćwiczenia są tak samo skuteczne jak leczenie farmakologiczne. Nieraz przekonałem się, że ruch, siłownia dobrze działają na samopoczucie i zawsze poprawiają nastrój. Więcej na ten temat przeczytasz w tym wydaniu „Więcej ruchu – mniej bólu”.
Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny
Domowa apteczka leków z natury, przepisy ziołowe, a także przegląd metod holistycznych i alternatywnych w profilaktyce i leczeniu chorób.
Czy dbasz o swoja wątrobę? Czy wiesz, jak to robić? Czy pamiętasz, czym zajmuje się wątroba w Twoim organizmie? Wątroba (po grecku: hepar) należy do układu pokarmowego i jest największym gruczołem w organizmie człowieka. U mężczyzn osiąga wagę 1500–1700 g, a u kobiet 1300–1500 g, jednakże jej wypełnienie krwią zwiększa tę masę o dodatkowe 500–800 g. Wątroba umiejscowiona jest z prawej strony pod żebrami i odpowiada za około 500 funkcji w naszym ciele, m.in. za gospodarkę tłuszczową i węglowodanową, gromadzenie zapasów, odtruwanie, wytwarzanie żółci czy funkcje immunologiczne. Jeśli pijesz zbyt dużo alkoholu lub bierzesz zbyt dużo leków, to właśnie ten organ zmierza się z truciznami. Gdy zaczyna Cię boleć, powiększa się – to znak, że przestaje sobie radzić z oczyszczaniem organizmu. Co jeszcze szkodzi wątrobie? Jak ją oczyścić, aby służyła nam w dobrej kondycji? Na szczęście to organ, który potrafi się zregenerować, tylko trzeba dać mu na to szansę. Więcej na ten temat przeczytasz w tym wydaniu „Zdrowia prosto z natury”.
Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny
Poradnik, jak wspierać utrzymanie sprawnego ciała i umysłu, chroniąc się przed demencją czy chorobą Alzheimera, a także jak zadbać o optymalny poziom hormonów i udany seks.
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o chorobach tarczycy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, aż przeszło 1 mln osób w Polsce ma chorą tarczycę. Choroby tego gruczołu są różne: niedoczynność, nadczynność, nowotwór czy choroba Gravesa-Basedowa, ale także coraz częściej diagnozowana choroba Hashimoto. Jak się okazuje, kobiety zapadają na choroby tarczycy nawet kilka razy częściej, co może być spowodowane wpływem hormonów – estrogenów – na przysadkę mózgową. Podczas badania USG tarczycy lekarze stwierdzają guzki. Wszystkie guzki tarczycy wymagają obserwacji, a niektóre również leczenia. Na szczęście tylko kilka procent z nich okazuje się nowotworami złośliwymi. Częstotliwość występowania guzów tarczycy wzrasta z wiekiem. Wykazano, że są one częstsze u ludności zamieszkującej obszary niedoboru jodu, jak i u pacjentów po napromienianiu leczniczym (np. w przypadku nowotworów) okolicy głowy i szyi, szczególnie przebytym w wieku dziecięcym. W jakich przypadkach guzy tarczycy powinny nas zaniepokoić, przeczytasz w tym wydaniu „Sprawnego umysłu – witalnego ciała”.
Szymon Danowski Redaktor Naczelny