Jak zmniejszyć ryzyko zwężenia tętnicy szyjnej

Jak zmniejszyć ryzyko zwężenia tętnicy szyjnej

Günter Stein

13 kwietnia 2023

Przerwanie dopływu krwi do istotnych obszarów mózgu jest zagrożeniem dla życia. W miażdżycy tętnic ryzyko udaru mózgu może znacznie wzrosnąć, jeśli zaburzony jest przepływ krwi w tętnicach szyjnych prowadzących do mózgu (arteria carotis). Ponad połowa wszystkich udarów jest spowodowana zwężeniem tętnicy szyjnej. Zwykle takie zwężenie rozwija się powoli i bezobjawowo, więc często jest niewykrywane. Jaka terapia może uratować nam życie?

Jak zmniejszyć ryzyko zwężenia tętnicy szyjnej

Dobór właściwego leczenia

Leczenie zwężenia tętnicy szyjnej od stopnia zwężenia i objawów. Ogólnie uważa się, że jeśli zwężenie jest łagodne do umiarkowanego, najlepszym sposobem zapobiegania udarowi mózgu może być zmiana stylu życia i odpowiednie leki.

Przez zwężenie od lekkiego do umiarkowanego rozumie się zwężenie, przy którym zablokowane jest mniej niż 60% średnicy tętnicy szyjnej i które przebiega bezobjawowo lub mniej niż 50%, ale pojawiają się objawy.

Zapobieganie udarom

W endarterektomii tętnicy szyjnej odsłania się tętnicę przez nacięcie w szyi w celu usunięcia złogów. Otwartą tętnicę szyjną zamyka się szwami, poprzez wszycie łaty z fragmentu żyły lub specjalnym plastrem.

Stosowane terapie przy zwężeniu tętnicy szyjnej

1. Zdjęcie ciśnienia z tętnic – tzn. obniżenie ciśnienia krwi

Celem zabiegu jest spowolnienie procesu miażdżycy, a tym samym poprawa stanu zdrowia serca. To, co ma pozytywny wpływ na tętnice wieńcowe, ma też dobry wpływ na tętnicę szyjną.

To oznacza, że trzeba:

  • rzucić palenie
  • więcej się ruszać
  • stracić na wadze
  • spożywać mniej cholesterolu i tłuszczu
  • ograniczyć spożywanie soli
  • spożywać więcej owoców i warzyw

2. Leczenie choroby przewlekłej

Ściśle współpracuj z lekarzem, aby poradzić sobie z przewlekłymi schorzeniami, na które już cierpisz.

Należą do nich wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze), cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu (hipercholesterolemia). 

3. Zapobieganie zakrzepom

Oprócz leków, które zażywasz z powodu przewlekłej choroby, lekarz może przepisać dzienną dawkę ASA (np. Aspiryna) lub innego leku rozrzedzającego krew. Pomaga to zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi.

Uwaga!

Jeśli jednak już miałeś TIA (przemijający atak niedokrwienny = zaburzenie krążenia mózgu, które powoduje problemy neurologiczne) lub udar mózgu i gdy tętnica szyjna jest mocno zwężona – leczenie zwężenia może obejmować operację lub wszczepienie stentu.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów