Wydania online

Lepsze życie z cukrzycą

Osobisty przewodnik dla chorych i opiekunów chorych na cukrzycę, głównie typu 2, oraz osób walczących z otyłością i insulinoopornością.

W najnowszym numerze polecamy:

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która zmusza chorego do całkowitej zmiany stylu życia. Wielu diabetyków po usłyszeniu diagnozy wspomina, że: „musiałem zmienić całkowicie dietę”, „musiałem zmienić pracę”, „nie mogłem już oddawać się swoim pasjom, bo źle to wpływało na poziom cukru we krwi”, „musiałem zmienić styl życia”. Wymuszenie przez chorobę takiej totalnej zmiany życia wpędza chorego we frustrację, powoduje bunt i poczucie niesprawiedliwości. Niektórzy mimo diagnozy przez długi czas niczego nie zmieniają, narażając się na choroby wtórne. Część na początku pilnuje się, ale szybko traci motywację. To wszystko źle działa na ogólną kondycję psychiczną, często doprowadzając do depresji. Czy można sobie pomóc? Oczywiście. Jeśli jesteś na którymś z wymienionych wyżej etapów, pomyśl o pomocy psychologa. Jeśli masz obawy, w tym wydaniu „Lepszego życia z cukrzycą” przeczytasz, jak przygotować się do takiej wizyty.

Szymon Danowski Redaktor naczelny

Dłuższe i zdrowsze życie

Pakiet porad i instrukcji, jak diagnozować choroby cywilizacyjne, leczyć ja, a także korzystać leczniczo i profilaktycznie z substancji witalnych.

W najnowszym numerze polecamy:

Otyłość to epidemia XX i XXI wieku. Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a otyły jest co czwarty. Za 6 lat aż 30% naszej populacji będzie otyła. Doskonale wiemy, skąd bierze się problem nadwagi i otyłości, ale nie potrafimy sobie z nią poradzić. Diety, ćwiczenia, wyrzeczenia nie przynoszą rezultatu, bo wymagają zbyt wiele czasu i konsekwencji. Wiele osób nie wytrzymuje presji i wraca do starego stylu życia. Nawet gdy na początku uda się zrzucić kilka kilogramów, potem waga wraca podwójnie. Podwójnie też wraca frustracja i niezadowolenie. Wiele osób zaczyna szukać drogi na skróty. A te są dwie. Pierwsza to operacja bariatryczna, która na Zachodzie jest traktowana jak pójście do siłowni lub na zabieg upiększający, na szczęście w Polsce nie jest tak popularna, no i przede wszystkim jest bardzo kosztowna. Druga to sięgnięcie po suplementy spalające tłuszcz. Tylko czy zawsze mamy pewność, co bierzemy? Więcej na temat suplementów spalających tłuszcz przeczytasz w tym wydaniu „Dłuższego i zdrowszego życia”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Więcej ruchu - mniej bólu

Konkretne wskazówki, jak samodzielnie walczyć ze zwyrodnieniami stawów, bolącymi plecami czy sztywnymi mięśniami, a także jak zadbać o wytrzymałe kości.

W najnowszym numerze polecamy:

Wiele się mówi o tym, że sport to zdrowie. Trudno się z tym nie zgodzić, dopóki uprawiasz aktywność fizyczną po to, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji. W momencie, gdy postanawiasz zwracać uwagę na wyniki, wymagać od swojego ciała więcej i więcej, zaczyna robić się niebezpiecznie. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy trenera. Dlaczego? Nieumiejętne i niepodparte wiedzą anatomiczną forsowne treningi mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, doprowadzić do kontuzji i zwyrodnień. To dolegliwości, na które cierpią zawodowi sportowcy, ale czasami zdarzają się też amatorom. Najważniejsze, aby potrafić ocenić realne możliwości własnego organizmu, a po ciężkim treningu dać mu czas na regenerację. Pamiętaj o zdrowym rozsądku i dostosuj zakres ćwiczeń i trening do siebie. A zanim zaczniesz ćwiczyć, zastanów się, po co to robisz. Jeśli dla zdrowia, dobrej kondycji, dobrego samopoczucia - nie przeciążaj organizmu. Jeśli natomiast chcesz postawić sobie poprzeczkę wyżej, wziąć udział w maratonie lub innych zawodach - koniecznie najpierw skonsultuj się z lekarzem. Czym różni się trening zdrowotny od treningu sportowego, przeczytasz w tym wydaniu „Więcej ruchu – mniej bólu”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Zdrowie prosto z natury

Domowa apteczka leków z natury, przepisy ziołowe, a także przegląd metod holistycznych i alternatywnych w profilaktyce i leczeniu chorób.

W najnowszym numerze polecamy:

Zapalenie dróg moczowych to bardzo bolesna i uprzykrzająca życie dolegliwość. Ciągłe uczucie parcia na pęcherz powoduje, że gdziekolwiek wyjdziesz, rozglądasz się za toaletą. Niestety, wizyta w łazience nie przynosi ulgi. Wręcz przeciwnie – przeżywasz katusze, nie mogąc do końca opróżnić pęcherza. A do tego ten przeszywający ból. Czy jest na to skuteczna rada? Medycyna akademicka często leczy tylko objawy zapalenia dróg moczowych, a ulga jest krótkotrwała. Zapalenie pęcherza i cewki moczowej dokucza najczęściej kobietom. Dlaczego to im właśnie najtrudniej jest się wyleczyć z tej choroby? Co jest przyczyną nawracającego zapalenia pęcherza i dróg moczowych? Czy istnieją naturalne metody walki z tą chorobą? Jakie zioła przyjmować? O tym wszystkim przeczytasz w tym wydaniu „Zdrowia prosto z natury”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Sprawny umysł - witalne ciało

Poradnik, jak wspierać utrzymanie sprawnego ciała i umysłu, chroniąc się przed demencją czy chorobą Alzheimera, a także jak zadbać o optymalny poziom hormonów i udany seks.

W najnowszym numerze polecamy:

Każdy z nas ma czasami gorszy lub lepszy dzień. Są dni, gdy jesteś w stanie przenosić góry, nic nie stanowi przeszkody, z podniesionym czołem podejmujesz kolejne wyzwania i rozwiązujesz swoje problemy. Jesteś skoncentrowany, więc odhaczasz zadania jedno po drugim. Ale są też dni, kiedy za nic nie możesz się zabrać. Wszystko idzie jak po grudzie, a każda czynność zajmuje wieki. Próbujesz się skupić na tym, co robisz, ale twoje myśli odpływają gdzie indziej. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli w twoim życiu wydarzyło się coś, co zaburzyło twój porządek dnia, spokój, to naturalne, że zdekoncentrowało Cię to. Jednak takie sytuacje zaburzają skupienie tylko na jakiś czas. Jeśli jesteś rozkojarzony bez poważniejszej przyczyny, a stan ten przedłuża się, warto zastanowić się, co jest tego przyczyną. Jeszcze gorzej jest w sytuacji, gdy dekoncentracja utrudnia ci codzienne życie, jest to szczególnie niebezpieczne, gdy prowadzisz samochód lub gdy obsługujesz jakieś maszyny. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Przeczytasz o tym w tym wydaniu „Sprawny umysł – witalne ciało”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel