Wydania online

Lepsze życie z cukrzycą

Osobisty przewodnik dla chorych i opiekunów chorych na cukrzycę, głównie typu 2, oraz osób walczących z otyłością i insulinoopornością.

W najnowszym numerze polecamy:

Czy wiesz, że aż 20% kobiet i 16% mężczyzn chorujących na cukrzycę cierpi na niewydolność żylną? Może się wydawać, że jest to schorzenie, które nie jest spowodowane bezpośrednio cukrzycą, bowiem podwyższony poziom cukru we krwi wpływa na tętnice, ale nie na żyły. Wiele uszkodzonych żył leży głęboko w nogach. Nie są one widoczne bezpośrednio pod skórą. Problem „słabych żył” dotyczy zasadniczo całego ciała, ale manifestuje się prawie wyłącznie na nogach. Jest to spowodowane po prostu siłą grawitacji. Gdybyśmy chodzili na rękach, problem żył występowałby w rękach, a nie w nogach. Przez zakłócony transport krwi tętnicami, a także wysoki poziom cukru, który  powoduje niedrożność żył, pojawiają się pajączki, żylaki i przebarwienia, a w najgorszym razie – owrzodzenia. Żyłom szkodzą też hormony, wiek i zakrzepy. Jak więc pomóc swoim żyłom, gdy chorujesz na cukrzycę? O tym m.in. przeczytasz w tym wydaniu „Lepszego życia z cukrzycą”.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Dłuższe i zdrowsze życie

Pakiet porad i instrukcji, jak diagnozować choroby cywilizacyjne, leczyć ja, a także korzystać leczniczo i profilaktycznie z substancji witalnych.

W najnowszym numerze polecamy:

Przez letnie miesiące jak najczęściej wystawiamy skórę na działanie słońca. Wszak specjaliści alarmują, że w naszej szerokości geograficznej tylko latem i w ten sposób dajemy szansę skórze na wytworzenie niezbędnej dla dobrego zdrowia witaminy D. Efektem ubocznym takiego postępowania jest opalenizna. Skóra nabiera pięknego brązowego odcienia, ale też staje się wysuszona i bardziej delikatna. Często pojawiają się też wypryski, trądzik, a nawet, jeśli przesadzimy ze słońcem, skóra łuszczy się lub wręcz schodzi. Jak w takim przypadku prawidłowo zadbać o skórę? Co zrobić, aby opalenizna utrzymała się jak najdłużej? Czy użycie peelingu spowoduje, że piękny brązowy kolor zniknie? Czy powinien obejrzeć Cię dermatolog? Jakie zmiany powinny wzbudzić Twoje zaniepokojenie. Czy każde przebarwienie jest groźne? Pytań i wątpliwości jest wiele i dopiero po wakacjach zaczynamy się zastanawiać, czy nasza ochrona przed słońcem była prawidłowa i wystarczająca. W tym wydaniu „Dłuższego i zdrowszego życia” odpowiadamy na pytania dotyczące regeneracji skóry po lecie.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski, Redaktor Naczelny

Więcej ruchu - mniej bólu

Konkretne wskazówki, jak samodzielnie walczyć ze zwyrodnieniami stawów, bolącymi plecami czy sztywnymi mięśniami, a także jak zadbać o wytrzymałe kości.

W najnowszym numerze polecamy:

Czy wiesz, ze trening zaczyna się w głowie? Szczególnie pomocny do tego będzie trening wyobrażeniowy. Na czym on polega? To technika, która najczęściej stosowana jest do poprawy i praktykowania nowych umiejętności oraz do przygotowywania się do zawodów. Badania prowadzone wśród olimpijczyków pokazują, że 99% badanych korzysta z techniki wyobrażeniowej w swoim treningu. Wyobrażenia przydają się chociażby w nowych miejscach, przed zawodami, do tego, aby oswoić się z obiektami. Sportowcy często korzystają z tego treningu podczas uczenia się jakiejś techniki lub elementu – wyobrażają sobie szczegółowo konkretny ruch, sposób wykonania umiejętności. Również Ty możesz zastosować taki trening. Planujesz zacząć ćwiczyć? Rozpocząć plan treningowy, który ma na celu schudnięcie albo zbudowanie masy mięśniowej. Zamiast rzucać się w wir niezaplanowanych treningów, skup się na celu i wyobraź sobie to, co chaciałabyś/chciałbyś osiągnąć. Taki trening nie tylko Cię jeszcze bardziej zmotywuje, ale też pozwoli wytrwać w czasie kryzysu. Dzięki niemu wytrwasz w swoim postanowieniu i łatwiej będzie ci osiągnąć cel. Jak przeprowadzić trening wyobrażeniowy? Na czym on polega i jak długo trwa, dowiesz się z tego wydania „Więcej ruchu – mniej bólu”.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Zdrowie prosto z natury

Domowa apteczka leków z natury, przepisy ziołowe, a także przegląd metod holistycznych i alternatywnych w profilaktyce i leczeniu chorób.

W najnowszym numerze polecamy:

W wielu kampaniach w mediach podkreśla się, że jesteś tym, co jesz, a zdrowie zaczyna się na talerzu. Czy zastanawiałeś się, dlaczego to jest tak ważne? Chodzi o to, byś zbudował świadomość, jak funkcjonuje twój organizm. Dopiero wtedy masz realną szansę na wprowadzenie zdrowych nawyków. Układ pokarmowy to jeden z najważniejszych elementów organizmu i należy o niego dbać codziennie. Czy wiesz, że proces trawienia zaczyna się już w momencie, gdy czujesz i widzisz jedzenie, a ślina napływa do ust? To właśnie w układzie pokarmowym odbywa się pobieranie pokarmu, wchłanianie substancji odżywczych, przetwarzanie ich, a następnie wydalanie niepotrzebnych resztek. Każdy element ma swoje zadanie i unikatową rolę do spełnienia: jama ustna, ślinianki, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, wątroba, trzustka i odbyt. Układ pokarmowy człowieka jest niezwykle złożonym, skomplikowanym, a zarazem fascynującym mechanizmem. W tym wydaniu „Zdrowia prosto z natury” chcę Ci przybliżyć jego funkcjonowanie i znaczenie dla naszego zdrowia.

Życzę inspirującej lektury
Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Sprawny umysł - witalne ciało

Poradnik, jak wspierać utrzymanie sprawnego ciała i umysłu, chroniąc się przed demencją czy chorobą Alzheimera, a także jak zadbać o optymalny poziom hormonów i udany seks.

W najnowszym numerze polecamy:

Czy wiesz, że hemoroidy (z grec. haima = krew, rhein = przepływ) ma każdy z nas. Są to pierścieniowo ułożone poduszeczki składające się z małych naczyń krwionośnych (ciała jamiste), których funkcją jest uszczelnianie odbytu. Jeśli przestają prawidłowo działać, hemoroidy stanowią wstydliwy problem, z którym jednak można poradzić sobie domowymi sposobami. Stan chorobowy hemoroidów pojawia się, kiedy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, z której następnie nie są w stanie do końca się opróżnić, co powoduje ból i dyskomfort podczas pobytu w toalecie. Wskutek zalegania krwi może dochodzić do stanów zapalnych guzków i tkanek odbytu. Lekarze dzielą hemoroidy na wewnętrzne i zewnętrzne. O ile te wewnętrzne znajdują się w jelicie grubym i początkowo nie sprawiają wielu problemów, o tyle hemoroidy zewnętrzne wypadają z odbytu, powodując często znaczny dyskomfort i/lub bóle (np. podczas siedzenia). Na tę przypadłość cierpi bardzo dużo Polaków, bowiem aż co drugi! Jak więc skutecznie uwolnić się od tej wstydliwej choroby, dowiesz się z tego wydania „Sprawnego umysłu – witalnego ciała”.

Szymon Danowski Redaktor Naczelny

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel