Właściwe odżywianie może obniżyć ryzyko raka

Właściwe odżywianie może obniżyć ryzyko raka

Anna Gardyniak

21 września 2018

Dzięki odpowiedniej diecie można tak wzmocnić organizm, że będzie zdolny uporać się z komórkami rakowymi. A konsekwentne trzymanie się jadłospisu może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworu.

Właściwe odżywianie może obniżyć ryzyko raka

Każda choroba nowotworowa zaczyna się od mutacji zdrowej komórki. Przeistacza się ona w słabo zróżnicowaną, szybko namnażającą się komórkę nowotworową, która może ulec dalszemu rozrostowi. Rozwojowi raka sprzyjają czynniki zewnętrzne, takie jak związki chemiczne skażające atmosferę, palenie tytoniu czy promieniowanie. Jednak jednym z najważniejszych czynników namnażania komórek nowotworowych jest niewłaściwe odżywianie. Jak podaje National Cancer Institute, powołując się na najnowsze badania, około 1/3 wszystkich zachorowań na raka jest spowodowane złym odżywianiem.

Naukowcy odkryli, że substancje zawarte w pożywieniu mogą powstrzymać namnażanie się komórek rakowych w określonych typach nowotworów. Dzięki odpowiedniej diecie możesz zapobiec rakowi:

  • płuc,
  • skóry,
  • piersi,
  • nerek,
  • macicy.

Zbawienne antyoksydanty

Antyoksydanty to związki chemiczne, które mogą sprawić, że wolne rodniki przestają być groźne. Szczególnie bogatym ich źródłem są warzywa i owoce. Jedzenie ich pięć razy dziennie powinno być główną zasadą diety. Niektóre warzywa i owoce okazały się wyjątkowo skuteczne w profilaktyce antyrakowej. Są to:

  • kapusta,
  • awokado,
  • brokuły,
  • pomidory,
  • maliny,
  • cytryny,
  • żurawina.

W profilaktyce antynowotworowej główny nacisk należy położyć na jedzenie warzyw. Spożywanie owoców trzeba ograniczyć do dwóch porcji dziennie ze względu na wysoką zawartość cukru.

Na co uważać podczas przygotowania warzyw i owoców: - umyj warzywa i owoce przed użyciem ich zgodnie z przepisem - obieraj skórkę możliwie jak najcieniej, ponieważ bezpośrednio pod nią znajdują się cenne witaminy - gotuj na parze i duś warzywa zamiast tradycyjnego gotowania - nie przyrządzaj swoich posiłków zbyt długo. Wstawiaj je do lodówki i podgrzewaj w razie potrzeby - możesz chronić witaminy zawarte w warzywach stosowanych w sałatkach poprzez dodanie kilku kropel soku z cytryny.

Kancerogenny cukier

Jak dowiedli naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, cukier znacząco przyczynia się do powstawania raka. Uczenie podawali osobom uczestniczącym w badaniu znakowany radiologicznie roztwór cukru i dzięki pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej obserwowali, które komórki się nim odżywiały. To, że mózg oraz nerki traktują słodkie substancje jako źródło energii – wiadomo od dawna. Jednak dzięki temu badaniu naukowcy odkryli, że również komórki nowotworowe potrzebują dużo cukru. Jest dla nich substancją budulcową do powstawania nowych komórek oraz źródłem energii niezbędnym przy szybkim namnażaniu się.

Naukowcy podejrzewają, że jeśli spożycie cukru zostanie drastycznie ograniczone, rak może zostać po prostu zagłodzony. Żeby potwierdzić tę tezę, są potrzebne kolejne badania, ale już dziś wiadomo tyle, by rekomendować dietę ubogą w węglowodany jako skuteczną w profilaktyce antynowotworowej. Należy wówczas ograniczyć spożycie takich produktów, jak:

  • makaron,
  • ziemniaki,
  • ryż,
  • słodycze,
  • potrawy zawierające białą mąkę,
  • napoje gazowane.

Dobroczynne oleje

Osoby, które chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem nowotworu, powinny sięgnąć natomiast po oleje naturalne, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, jak na przykład olej lniany czy olej z wiesiołka. Również regularne spożycie oliwy z oliwek zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, co udowodniło badanie z 2010 roku opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie.

Szczury, którym podawano oliwę z oliwek, nie wykazały zmian kancerogennych DNA. Jednocześnie kluczowe białko niezbędne dla funkcjonowania komórek rakowych było neutralizowane.

Mimo że dotychczasowe badania były prowadzone jedynie na zwierzętach, są na tyle przekonujące, że naukowcy zalecają kobietom codzienne spożycie oliwy z oliwek. A więc podczas smażenia lub duszenia masło zastąp oliwą z oliwek. Stosuj ja także do sałatek.

Pomocne zioła

Niektóre zioła zawierają olejki eteryczne, które również pełnią ważną rolę w profilaktyce antyrakowej. Szczególnie przydatne w walce z rakiem są:

  • rozmaryn,
  • tymianek,
  • oregano,
  • szałwia,
  • pietruszka.

Pamiętaj o regularnym doprawianiu posiłków właśnie tymi ziołami.

Także inne przyprawy mają pozytywne działanie w profilaktyce antynowotworowej. Przede wszystkim kurkuma (żółcień) - przyprawa, która ma działanie przeciwzapalne oraz antynowotworowe dzięki zawartym w niej kurkuminom. Podobne działanie mają gingerole zawarte w imbirze. Dzięki obydwu przyprawom twoje potrawy nie tylko zyskają egzotyczną nutkę i staną się jeszcze smaczniejsze, ale również pomogą ci zadbać o własne zdrowie.

Antyoksydanty niezbędne przy przeciwdziałaniu zmianom nowotworowym zawierają nie tylko warzywa i owoce. Znaleźć je można w różnego rodzaju herbatach. Herbata zielona i rooibos są bogate w polifenole, które zwalczają wolne rodniki, niszczące strukturę ludzkiego DNA, powodując jego mutacje.

Zaleca się także sięgnięcie, od czasu do czasu, po lampkę czerwonego wina, które także zawiera polifenole. Warto jednak pamiętać, że regularne spożycie alkoholu, nawet w małych ilościach, powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka. Częściej natomiast sięgajmy po ciemne winogrona, które mają działania przeciwutleniające, a nie obserwuje się szkodliwego działania charakterystycznego dla alkoholu.

Wskazówka na zakończenie: pijmy dużo wody! 1,5 litra dziennie znakomicie wpłynie na twoją przemianę materii. Woda ma właściwości oczyszczające, dlatego szybciej pozbędziesz się z organizmu substancji toksycznych, niestrawionych resztek pokarmu i obumarłych komórek.

DRESSING ANTYNOWOTWOROWY Do sporządzenia dressingu, który skutecznie chroni przed rakiem, będą potrzebne następujące składniki: - 1 łyżka stołowa oleju lnianego - kilka kropel oleju z wiesiołka - 1 zmielony ząbek czosnku - 1/2 łyżeczki rozmarynu - 1/4 łyżeczki tymianku - kilka kropel soku z cytryny Dressing przypraw kilkoma drobno posiekanymi kawałkami papryczek bez pestek oraz odrobiną soli morskiej dla smaku. SMACZNY NAPÓJ ANTYNOWOTWOROWY Aby otrzymać dwie duże szklanki napoju, będziesz potrzebować: - 50 gramów soku z malin - ćwiartkę jabłka - 50 mililitrów soku świeżo wyciśniętego z owoców rokitnika - 150 mililitrów soku z żurawiny - 2 łyżki stołowe miodu - 2 łyżki stołowe soku z cytryny Umyj owoce, obierz jabłko i usuń z niego gniazda nasienne. Zmiel wszystko mikserem. Wypij świeży sok zaraz po zrobieniu.

 

Więcej Artykułów