Wydania online

Lepsze życie z cukrzycą

Osobisty przewodnik dla chorych i opiekunów chorych na cukrzycę, głównie typu 2, oraz osób walczących z otyłością i insulinoopornością.

W najnowszym numerze polecamy:

Gdy chorujesz na cukrzycę, wiele czasu poświęcasz na leczenie choroby – odpowiednie dobranie leków, wprowadzenie diety, przestrzeganie zasad i zaleceń lekarskich. Jesteś skupiony na chorobie, szczególnie w początkowej fazie, tuż po diagnozie, która często wywraca Twoje życie do góry nogami. Wtedy zapominasz o sobie. Lekceważysz uczucia i emocje, jakie zaczynasz odczuwać w związku z diagnozą i chorobą. Nie dostrzegasz, że Twoje samopoczucie jest z każdym dniem coraz gorsze i gorsze. Świat dookoła przestaje Cię cieszyć, nie widzisz już ani drobnych, ani większych przyjemności. Jeśli przeoczysz ten moment, to prosta droga do depresji. Choroba przewlekła, taka jaką jest m.in. właśnie cukrzyca, to ogromne obciążenie dla psychiki. W tym obszarze trzeba też sobie pomóc. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś w dobrej kondycji psychicznej, warto wybrać się do specjalisty, psychologa, a może psychiatry, i porozmawiać o swoich obawach, troskach i wątpliwościach. Na pewno nie zaszkodzi, a będziesz zaopiekowana/zaopiekowany w każdym obszarze. Więcej na ten temat przeczytasz w tym wydaniu „Lepszego życia z cukrzycą”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny

Dłuższe i zdrowsze życie

Pakiet porad i instrukcji, jak diagnozować choroby cywilizacyjne, leczyć ja, a także korzystać leczniczo i profilaktycznie z substancji witalnych.

W najnowszym numerze polecamy:

Każdy z nas ma marzenia, czegoś pragnie, o czymś myśli, ale nie każdy potrafi swoje marzenia spełnić. Przyjęło się, że marzenia to coś nieosiągalnego, a przecież wiadomo, że marzenia spełnia się samemu. Nikt inny za nas tego nie zrobi. Badania pokazują, że osoby mające cel w życiu, mniej lub bardziej dalekosiężny, są szczęśliwsze i posiadają dwa razy więcej, niż osoby, które nie wiedzą, co chciałyby osiągnąć i nie mają sprecyzowanych planów czy pomysłu na swoje życie. Ja osobiście jestem wielkim zwolennikiem stawiania sobie celów w życiu i osiągania ich. Początek roku to dla mnie idealny czas na określanie postanowień noworocznych, określenie zadań realnych do zrealizowania. Wiadomo, że przez rok większość z nas nie jest w stanie odłożyć kwoty na wkład własny na mieszkanie, ale np. zrobić prawo jazdy lub zacząć uczyć się języka obcego już tak. Co roku robię sobie postanowienia noworoczne i co roku podsumowuję, że większość z nich udało mi się zrealizować. Daje to ogromną satysfakcję, że jestem w stanie coś zrobić i przy okazji rozwijam się i idę do przodu. To nie muszą być wielkie postanowienia. Możesz zacząć od tych mniejszych, np. urodowych, o których przeczytasz w tym wydaniu „Dłuższego i zdrowszego życia”. Ważne, aby stawiać sobie cele i je realizować.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadzący

Więcej ruchu - mniej bólu

Konkretne wskazówki, jak samodzielnie walczyć ze zwyrodnieniami stawów, bolącymi plecami czy sztywnymi mięśniami, a także jak zadbać o wytrzymałe kości.

W najnowszym numerze polecamy:

Pozycja siedząca dla człowieka nie jest naturalna i powoduje wiele przeciążeń w okolicach kręgosłupa. Mimo to wielu z nas siedzi przez co najmniej osiem godzin dziennie, wykonując swoje obowiązki zawodowe. Dodatkowo jeździ do pracy i z pracy samochodem, do biura i do mieszkania wjeżdża windą. W tej drodze nie ma miejsca na jakąkolwiek aktywność fizyczną. A to powoduje nie tylko wzrost wagi, coraz mniejszą ruchomość, brak kondycji, ale też różnego rodzaju zwyrodnienia, ból czy problemy z krążeniem. Trzeba więc zadbać o aktywność fizyczną inaczej. Gdy jesteś w biurze, możesz część przerwy na lunch wykorzystać na ćwiczenia. Niektóre możesz nawet wykonywać przy biurku tak, że nikt się nie zorientuje, że właśnie ćwiczysz. Jakie są sposoby na codzienną aktywność? Jak urozmaicić sobie ćwiczeniami wiele godzi siedzenia? Czy przy siedzącym trybie życia ważna jest też odpowiednia dieta? O tym wszystkim przeczytasz w tym wydaniu „Więcej ruchu – mniej bólu”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Zdrowie prosto z natury

Domowa apteczka leków z natury, przepisy ziołowe, a także przegląd metod holistycznych i alternatywnych w profilaktyce i leczeniu chorób.

W najnowszym numerze polecamy:

Czy lubisz czytać książki? A co ostatnio przeczytałaś/przeczytałeś? Jeśli to było w ciągu ostatniego roku, to znaczy, że należysz do 37% szczęśliwców, którzy czytają książki. Dane statystyczne są zatrważające, bo według ostatniego badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową, aż trzy czwarte(!) Polaków w ogóle nie czyta. Czy to możliwe? Trochę trudno mi w to uwierzyć albo bywam w miejscach, gdzie ludzie czytają książki – w metrze, pociągach, kawiarniach, poczekalniach. Nie ma dnia, abym nie widziała kogoś z książką w ręku. Ostatnio, w grudniu, widziałam dziewczynę siedzącą na ławce i czytającą książkę. Nie zważała, że jest już całkiem chłodno. Okazuje się, że oprócz walorów emocjonalno-poznawczych czytanie książek bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Ba, jest nawet wykorzystywane w terapii depresji. Jakie jeszcze korzyści przynosi czytanie książek i dlaczego zawsze warto po nie sięgać, dowiesz się z tego wydania „Zdrowia prosto z natury”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny

Sprawny umysł - witalne ciało

Poradnik, jak wspierać utrzymanie sprawnego ciała i umysłu, chroniąc się przed demencją czy chorobą Alzheimera, a także jak zadbać o optymalny poziom hormonów i udany seks.

W najnowszym numerze polecamy:

Na co dzień tego nie widać, ale gdy robi się ciepło, i zaczynamy odsłaniać swoje ciało, pokazywać się na plaży i wystawiać się na słońce, na pewno zwróciłeś uwagę na to, że niektórzy mężczyźni mają większe piersi. Znacznie większe niż normalnie. Zastanawiałeś się, skąd to się bierze? Czego to może być objaw? Wiele osób myśli, że jest to wynik otyłości, i rzeczywiście często właśnie to jest przyczyną. Ale gdy waga znika, a piersi zostają, zaczynasz się zastanawiać, co jest nie tak. Wiele przypadków to objaw ginekomastii, czyli przerostu gruczołu piersiowego. To rozrost tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych. Dzielimy ją na fizjologiczną i patologiczną. To schorzenie dotyka wyłącznie mężczyzn. Co powoduje wzrost piersi u mężczyzn? Jaki wpływ ma to na jego zdrowie? Jakie objawy towarzyszące powinny go niepokoić? Czy jest szansa, aby schorzenie się cofnęło? Jak wygląda leczenie? O tym wszystkim przeczytasz w tym wydaniu „Sprawnego umysłu – witalnego ciała”.

Szymon Danowski Redaktor naczelny
Anna Gardyniak Redaktor prowadząca

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

wiper-pixel